Sprzedaż przez Internet


Jak sprzedawać przez Internet?

Dobrze wykonana strona internetowa firmy to dzisiaj konieczność. Jest to bardzo ważne w przypadku firmy, która specjalizuje się w usługach (np. branża budowlana).

Firm, które wykonują strony internetowe nie brakuje. Można znaleźć oferty już od …30 zł, jednak w pełni profesjonalna strona WWW (tzw. CMS), gdzie sami możemy zarządzać treścią będzie nas kosztować ok. 1 tys. zł.

Informacje na stronie

Strona powinna zawierać przede wszystkim konkretny, zwięzły opis tego, czym zajmuje się lub co sprzedaje nasza firma. Ponadto dochodzi do tego nazwa firmy, jej dane teleadresowe (konieczność !), mapka, jak do niej dojechać, namiar na osobę, z którą internauta może się skontaktować. Następna konieczność, to cennik naszych usług.

Można też zamieścić referencje od innych firm, dyplom mistrzowski, świadectwa ukończenia różnego rodzaju kursów lub zdobycia uprawnień itp.

Firmy z punktem usługowym, mogą pokazać go na zdjęciach, a gdy firma zajmuje się sprzedażą produktów, to je też warto pokazać.

Musisz o tym pamiętać

Zawierając umowę z firmą, która wykona dla nas stronę internetową trzeba pamiętać o zapisie, że po zrobieniu strony wszelkie prawa własności do serwisu przechodzą na nas.

Ważnym elementem strony internetowej jest jej adres. Jest to tzw. domena i będzie trzeba za nią zapłacić. Adres strony internetowej można wymyślić samemu.

Tutaj trzeba pamiętać, że adres powinien mieć końcówkę:

  • „pl”, będzie to wskazówką, ze firma jest polska,
  • jeżeli chodzi o końcówkę „com”, to używana ona jest zazwyczaj przez duże firmy, które działają na wielu rynkach (krajowy oraz zagraniczny),
  • np. „waw.pl”, „opole.pl” (domeny regionalne) – przydadzą się, gdy działalność prowadzona jest na terenie jednego miasta. Ten rodzaj domeny jest najtańszy.

Domenę trzeba będzie oczywiście zarejestrować. W tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowo „domeny) i otrzymamy wyniki firm, które zajmują się rejestracją domen. Jest ich wiele.

Warto przed wykupem domeny, porównać kilka ofert, bo można trafić na promocję (jest ich bardzo dużo w tej branży) i może uda się kupić domenę na kilkanaście,a nie za kilkadziesiąt albo kilkaset złotych.

Tutaj musisz wiedzieć, że za domenę płaci się za rok. Jest to określane jako odnowienie domeny. Gdy nie zapłacimy, to utracimy do niej prawo.

Następnym krokiem będzie wykupienie miejsca na serwerze.

Najlepszym rozwiązaniem (zazwyczaj jest najtaniej) jest wykupienie miejsca na serwerze firmie, w której wykupiliśmy domenę. Usługa ta, to hosting. Jeżeli chodzi o koszt, to dla początkującej firmy będzie to 150-300 zł za rok.

Koniecznie pamiętaj

Jeżeli zdecydujesz się na stronę firmy w internecie, to dbaj o nią. Nieaktualne informacje na stronie –  to jest to co najbardziej denerwuje i zniechęca potencjalnego klienta.

Jak sprzedawać przez Internet?

Można wykorzystać do tego serwisy aukcyjne, np. Allegro.pl, Swistak.pl, Ebay.com.

Po prostu zakładamy w serwisie konto i wystawiamy to, co chcemy sprzedać na aukcjach. Sprzedaży można dokonać za z góry ustaloną cenę (tzw. opcja „kup teraz”) bądź w licytacji (tutaj wygrywa ten, kto da najwięcej).

Ter rodzaj sprzedaży w Internecie wiąże się jednak z zapłaceniem prowizji serwisowi (wyjątkiem jest Swistak.pl, który nie ma opłat).

Sprzedawać można także poprzez swoją stronę internetową. Jest to po prostu sklep internetowy. Tutaj klient klika w towar, umieszcza go w wirtualnym koszyku i następnie otrzymuje nasz numer konta do zapłaty.

Można oczywiście połączyć jedno z drugim. Mieć własny sklep internetowy i sprzedawać poprzez np. Allegro. Jest to najlepsze rozwiązanie.

Koniecznie pamiętaj

Zbieraj adresy e-mailowe swoich klientów! Będzie wtedy można wysyłać do nich e-mail, który poinformuje ich o nowościach w naszej ofercie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s