Zawieszenie działalności gospodarczej


Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia  pracowników ma prawo zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Działalność gospodarczą można zawiesić oraz wznowić jej wykonywanie na wniosek przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca może w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego oraz rentowych na zasadach, które obowiązują  dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednak nie podlega wtedy ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Można także przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, zawierając umowę o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym z Narodowym Funduszem Zdrowia i opłacać za siebie składki na to ubezpieczenie.

Przedsiębiorca, który ma zamiar zawiesić działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności, ma obowiązek dokonać zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej  informacjo o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej.

Wznowienie zawieszonej działalności gospodarczej

Gdy będzie chciał wznowić zawieszoną działalność gospodarczą, jego obowiązkiem będzie dokonanie zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Organ ewidencyjny na podstawie złożonego wniosku ( o zawieszeniu lub wznowieniu działalności gospodarczej EDG-1) wpisze do ewidencji działalności gospodarczej informacje o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Na podstawie informacji, które przekaże organ ewidencyjny, ZUS z urzędu sporządza dokumenty ubezpieczeniowe.

Gdy ZUS otrzyma informacje o zawieszeniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, to sporządza:

  • wyrejestrowanie płatnika składek – formularz ZUS ZWPA,
  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą – formularz ZUS ZWUA
  • oraz wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej (osoby prowadzącej działalność) – formularz ZUS ZCNA.

Gdy ZUS otrzyma informacje o wznowieniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, to sporządza:

  • zgłoszenie płatnika składek – formularz ZUS ZFA,
  • zgłoszenie do ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność – odpowiednio formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA, zgodnie ze schematem podlegania ubezpieczeniom, który był wskazany w ostatnim zgłoszeniu przed zawieszeniem działalności.

Warto pamiętać, że, gdy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej wystąpiły zmiany, które są związane ze zmianą kodu tytułu ubezpieczenia lub schematem podlegania ubezpieczeniom, to obowiązkiem przedsiębiorcy jest złożenie dokumentów zgłoszeń do ubezpieczeń.

Wznawiając działalność gospodarczą, obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, którzy nadal spełniają warunki, które określa ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Zawieszenie działalności gospodarczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.