Bankructwo osoby fizycznej


Bankructwo osoby fizycznej

W Polsce teoretycznie, osoba, która nie może poradzić sobie z zadłużeniem, może zgłosić do sądu wniosek o upadłość konsumencką, ale nie jest to takie proste, jak się wydaje.

Pierwszym warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest zadłużenie nie z naszej winy, czyli np. z powodu utraty pracy, choroby lub innych przypadków losowych.

Tak więc, jeżeli zaciągnęliśmy kredyt w banku, wiedząc, że nie będziemy mogli go spłacić, to nie ma co liczyć na upadłość, a już szczególnie, gdy jednym kredytem spłacaliśmy drugi.

W sytuacji, gdy spełnione są kryteria ogłoszenia upadłości konsumenckiej, trzeba będzie liczyć się z utratą całego majątku, także mieszkania. Wszystko zostanie wystawione na licytacje przez syndyka, a uzyskane w ten sposób pieniądze, zostaną zwrócone wierzycielom.

Warto pamiętać, że spełnienie warunków ogłoszenia bankructwa nie będzie oznaczało, że zaciągnięte kredyty zostaną nam darowane. Sąd orzeknie tzw. plan spłat, a więc ustali, ile pieniędzy trzeba będzie płacić co miesiąc. Spłata może trwać nawet pięć lat.

Do tej pory z upadłości konsumenckiej skorzystało zaledwie kilkanaście osób.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.