Jak bez wyrzeczeń zaoszczędzić pieniądze?


Oszczędności w budżecie domowym

Zobacz, gdzie możesz szukać oszczędności, by wzmocnić swój budżet domowy …

Oszczędzanie prądu

1. Pamiętaj o wyłączeniu funkcji stand-by. Jeżeli zostawisz chociaż jedno urządzenie w stanie czuwania, to będziesz musiał dodać dodatkowe 30 zł rocznie do rachunku za energię.

2. Ładowarkę do telefonu nie zostawiaj w gniazdku, bo będzie pobierała prąd nawet, gdy komórka jest odłączona.

3. Musisz też wiedzieć, że lodówka pożera najwięcej energii elektrycznej ze wszystkich urządzeń w domu, więc otwierając ją bez potrzeby tracisz 15 %  energii.

4. Rozmrażaj regularnie lodówkę. 5 mm lodu spowoduje, że urządzenie pobierze 20 % energii więcej.

5. Używaj żarówek energooszczędnych. Tradycyjna kosztuje niewiele, ale w ciągu 500 godzin zużywa tyle samo kWh. Żarówka energooszczędna (25 zł) zużyje w tym czasie 125 kWh energii.

6. Pamiętaj o czyszczeniu kloszów lamp. Zabrudzone zmniejszają skuteczność oświetlenia nawet o 50 %.

7. Korzystając z kuchenki elektrycznej, gotuj pod przykryciem. Gotowanie bez pokrywki, to 30 % wyparowanej energii.

8. Jeżeli chcesz przygotować potrawę, która wymaga długiego gotowania, to najlepiej zrobić to w szybkowarze. W ten sposób zaoszczędzisz 30-60 % energii.

9. Używając piekarnika, pamiętaj o nieotwieraniu bez potrzeby drzwiczek. Zwiększa to zużycie energii o 10 %.

10. Do czajnika  elektrycznego nalewaj tyle wody, ile potrzebujesz.

Oszczędności: do 30 zł miesięcznie

Oszczędzanie wody

1. Jeżeli myjesz zęby pod bieżącą wodą, to spuszczasz do kanału ok. 9 litrów. Korzystaj z kubka (szklaneczki), zużyjesz wtedy najwyżej pół litra wody.

2. Warto zainstalować perlator na wylewce kranu. Napowietrzysz w ten sposób strumień wody, a to pomoże zmniejszyć  zużycie wody nawet o 50 %.

3. Dbaj o szczelność kranów. Nieszczelny kran, to utrata nawet 10 litrów wody w ciągu doby.

4. Zmywanie pod bieżącą wodą, to utrata ok. 30-50 litrów wody dziennie. Możesz zaoszczędzić, gdy napełnisz komorę zlewozmywaka wodą, dodasz płyn i umyjesz naczynia, a płukanie zrób w drugiej komorze.

Warto też pomyśleć o zmywarce. O zaletach zmywarki przeczytasz tutaj …

5. Pomyśl o zainstalowaniu w toalecie spłuczki dwudzielnej, która pozwala na spłukiwanie dużą ilością wody (6-9 l) lub małą (3-4,5 l).

Oszczędności: do 25 zł miesięcznie

Planowane zakupy

1. Rób listę zakupów przed wyjściem z domu i staraj się jej trzymać.

2. Warto kupować towary, które są oznaczone logo sieci handlowej. Zwykle można je kupić o 1/3 taniej od innych.

3. Jeżeli jesteś klientem określonego sklepu, to zapytaj o możliwość dostania karty rabatowej, która da Ci upust 3-5 %.

4. Zawsze uważnie przyglądaj się warunkom obniżek i promocji. Porównaj ceny w różnych sklepach, bo może się okazać, że cena po obniżce, wcale nie jest niższa niż przed nią.

5. Warto poczytać wypowiedzi na forach internetowych, gdzie internauci wymieniają się doświadczeniami z zakupów. Można tam znaleźć bardzo przydatne informacje np. gdzie można kupić tanio określone produkty.

6. Korzystaj z porównywarek cenowy, gdy dokonujesz zakupów przez Internet . Da Ci to informacje, gdzie znajduje się najbardziej atrakcyjna oferta.

Oszczędności: do 20 zł miesięcznie

Rachunki

1. Płać comiesięczne rachunki w hipermarketach, w sklepach osiedlowych, czy też na stacjach benzynowych za pośrednictwem sieci Via-Moje Rachunki. Zapłacisz niższa prowizje niż na poczcie.

2. Warto zawrzeć z bankiem umowę o świadczenie usług bankowości elektronicznej. Dokonywanie opłat przez Internet pozwala na spore oszczędności. Możesz też założyć sobie darmowe konto Internetowe.

3. Jeżeli uregulujesz rachunki w kasie wierzyciela, to nie zapłacisz za to prowizji.

4. Taryfę telefoniczną wybierz odpowiednią do swoich potrzeb. Możesz np. wybrać tanie rozmowy wieczorami i w weekend.

5. Warto wykorzystać Internet do bezpłatkowych rozmów telefonicznych. Taką możliwość daje specjalny program Skype, który umożliw Ci rozmawianie za darmo z każdym, kto ma ten sam program. Program ten daje też możliwość połączenia się na telefon stacjonarny lub komórkowy. Zapłacisz za to dużo mniej niż gdybyś dzwonił normalnie.

Oszczędności: do 45 zł miesięcznie.

Banki

1. Warto porównywać oferty różnych banków. Bo może się okazać, że inny bank ma do zaoferowania o wiele lepsze warunki niż ten, którego jesteśmy klientem. Dlatego porównuj opłaty za prowadzenie konta, za wypłaty z własnego i obcego bankomatu, koszty wydania i korzystania z karty kredytowej, opłaty za zlecenia stałe….

2. Oszczędności nie trzymaj na zwykłym rachunku. Załóż sobie konto oszczędnościowe, które pozwoli Ci zyskać nawet 5 % rocznie.

3. Spłacaj swoje długi na karcie kredytowej w całości, bo nie będziesz musiał płacić odsetek. Spłacając tylko kwotę minimalną (5%), bank naliczy Ci odsetki od dnia transakcji. Gdy nie spłacisz kwoty minimalnej, to oprócz odsetek dojdzie Ci jeszcze kara.

4. Nie korzystaj z karty kredytowej, gdy chcesz wypłacić gotówkę z bankomatu. Od chwili transakcji zostaną Ci naliczone odsetki i musisz jeszcze liczyć z prowizją od wypłaty gotówkowej.

Oszczędności: do 15 zł miesięcznie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.