Jak rozliczyć najem mieszkania?


Podatek od najmu

Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie i zrobić to zgodnie z prawem, masz do wyboru dwie możliwości. Możesz skorzystać z ryczałtu lub zapłacić podatek według skali podatkowej.

Jeżeli chodzi o ryczałt, to podatek wynosi 8,5 % przychodów (będzie to cała suma, którą uzyskasz od osoby wynajmującej mieszkanie). Jest to stała stawka i nie jest zależna od wysokości przychodów. Jeżeli będzie chciał skorzystać z tego sposobu rozliczenia najmu mieszkania, to trzeba będzie powiadomić o tym urząd skarbowy.

Stosowne oświadczenie należy złożyć nie później niż 20. dnia następnego miesiąca, po tym jak otrzymasz pierwszy czynsz za wynajem. Jeżeli otrzymasz pieniądze np. 5 dnia miesiąca, to oświadczenie trzeba złożyć do 20 dnia miesiąca.

Gdy będziesz chciał rozliczyć podatek według skali podatkowej, to robi się to tak samo jak przy zarobkach. Jest to 18 lub 32 % od uzyskanego dochodu. Warto pamiętać, że jeżeli roczny dochód z najmu mieszkania nie przekroczy 3 091 zł, to nie trzeba będzie płacić podatku.

Tutaj można odliczyć wszelkie koszty, które związane są z wynajmem, a więc np. czynsz, remont, zakup mebli czy sprzętu AGD (jest jednak jeden warunek, dana rzecz nie może być droższa niż 3500 zł, ubezpieczenie mieszkania.

Odliczyć można także koszty amortyzacji (1,5 % wartości mieszkania).

O takim sposobie rozliczania najmu nie trzeba powiadamiać urzędu skarbowego. Podatek za dany rok rozlicza się w następnym roku do końca kwietnia.

Reklamy

2 myśli na temat “Jak rozliczyć najem mieszkania?

  1. Co do kosztu wynajmu to nie można odliczyć AGD, mebli i innego wyposażenia sklepu, które można „wynieść pod pachą”. Tylko np. zabudowa kuchenna lub meble wbudowane na stałe.
    Poza tym można też odliczyć odsetki od kredytu, jaki został wzięty na zakup nieruchomości.

    Norbi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.