Dług na karcie kredytowej


Dług na karcie kredytowej

Posiadając kartę kredytową możemy nawet, gdy nie mamy pieniędzy robić zakupy lub wypłacać pieniądze z bankomatu. Ale tutaj uwaga! Zawsze używając karty kredytowej, zaciągamy pożyczkę w banku. Warto więc poznać kilka zasad, które związane są z jej używaniem.

Określony limit na karcie kredytowej przyznany przez bank…

Pieniądze na karcie kredytowej maja pewny ustalony limit. Kwota ustalana jest na podstawie naszych dochodów i bank zapisuje ją w umowie. Limit, który zostanie nam przyznany jest odnawialny, a więc będzie on zmniejszony o każdą płatność oraz powiększony o każda spłatę zadłużenia.

Dla przykładu, gdy bank przyzna nam limit do wysokości 2000 zł, to płacąc za zakupy 600 zł, pozostanie nam na karcie 1400 zł, a gdy spłacimy 400 zł z tego długu, to będziemy mieli na karcie 1800 zł.

Oddajemy dług na karcie kredytowej w całości – nie płacimy odsetek…

Karty kredytowe posiadają tzw. okres bezodsetkowy. Ustalony jest przez bank i zwykle wynosi on 50-60 dni.

Gdy w tym okresie spłacimy całe zadłużenie, to kredyt będzie darmowy i bank nie naliczy nam żadnych odsetek.

Dla przykładu bank ustalił okres bezodsetkowy na 1 dzień okresu rozliczeniowego (1 dzień miesiąca lub każdy inny, który został ustalony w umowie). A więc do 50 naszych 50 dni będzie się liczyło 30 dni na dokonanie transakcji oraz jeszcze 20 dodatkowych dni, które dostaniemy na spłatę kredytu.

Korzystając z pieniędzy na karcie 1 dnia rozliczeniowego, na spłatę zadłużenia będziemy mieli 50 dni, ale gdy transakcji dokonamy 30 dnia, to dług trzeba będzie uregulować w ciągu 20 dni.

Raty = większe koszty …

Gdy nie uda nam się spłacić zadłużenia w okresie bezodsetkowym, to trzeba będzie oddać przynajmniej jego część (może to być np. 5 %). Umowa określa to jako spłatę minimalną.

Bank naliczy nam tez odsetki od części niespłaconej. Wysokość tych odsetek także zapisana jest w umowie. Warto wiedzieć, że oprocentowanie długu na karcie nie może przekraczać 20 % w skali roku.

Trzeba też pamiętać o tym, że wypłacając pieniądze kartą z bankomatu, w większości przypadków odsetki naliczane są już od chwili wypłaty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.