Polisa posagowa – czy warto założyć?


Polisa posagowa jest rodzajem ubezpieczenia na życie oraz dożycie określonego wieku.

Jest programem, który przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci, a celem tego programu jest zapewnienie dziecku ochrony na wypadek nieszczęść losowych ( np. śmierć rodzica) oraz umożliwienie zgromadzenia kapitału na przyszłość.

Polisa posagowa  zawierana jest na minimum 5 lat i trwa do ukończenia przez dziecko 18 lat lub maksymalnie 25. Rodzice (także dziadkowie i inne osoby) mogą wykupić takie ubezpieczenie już w chwili narodzin dziecka, bo nie ma określonej dolnej granicy jego wieku.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientom dwa rodzaje programów: oszczędnościowy, którego celem jest gromadzenie kapitału dla dziecka oraz ochronno-oszczędnościowy, gdzie nie tylko gromadzi się kapitał, ale także zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek nieszczęścia (np. śmierć rodzica).

Zabezpieczenie dziecka na wypadek śmierci rodziców

Taka polisa gwarantuje wypłatę dziecku ustalonej sumy pieniędzy, gdy osiągnie ono określony wiek. Do czasu osiągnięcia tego wieku, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie na siebie obowiązek płacenia składek. Istnieją na rynku towarzystwa, które wypłacają też miesięczne renty do końca terminu, który określa umowa ubezpieczenia. Warto pamiętać, że odszkodowanie z polisy posagowej nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego

Przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej, wato zwrócić uwagę na to, czy z polisą posagową będzie można wykupić umowy dodatkowe, w jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłacenia świadczeń, przez jaki czas nie będzie można zrezygnować z polisy (zwykle jest to 2-3 lata), czy będzie można zawiesić płacenie składek, gdy będziemy w przejściowych kłopotach finansowych itp.

Przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty, a umowę skonsultować z doradca finansowym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.