Kredyt hipoteczny opłaty i prowizje


Opłaty i prowizje za kredyty hipoteczny

Decydując się na kredyt hipoteczny trzeba liczyć się z tym, że oprócz oprocentowania, jako koszt uwzględnić trzeba będzie prowizje oraz opłaty związane z jego zaciągnięciem, a także przez cały okres jego obsługi.

Prowizja pobierana jest przez większość banków, które udzielają kredytu. Wysokość prowizji to zwykle między 0 % a 3 % sumy kredytu hipotecznego. Dlatego warto się zastanowić czy bardziej będzie się nam opłacało zaciągnąć kredyt hipoteczny bez prowizji, który będzie wyżej oprocentowany, a może jednak lepszy będzie kredyt z pobieraną prowizją, ale z niższym oprocentowaniem?

Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu

Oprócz prowizji kredytowi hipotecznemu mogą towarzyszyć jeszcze inne opłaty. Często jest tak, że częściowa lub całkowita spłata kredytu przed upływem okresu kredytowania, który został zadeklarowany będzie wiązała się z koniecznością uiszczenia opłaty.

Zwykle obowiązuje to przez jakiś okres i w ty okresie kredytobiorca, który będzie chciał spłacić wcześniej kredyt –  będzie musiał za to zapłacić. Gdy okres upłynie spłaty nie będą już obciążone dodatkowymi kosztami. Niektóre banki stosują dodatkowo ograniczenia kwotowe.

Kredytobiorca, który chce skorzystać ze wcześniejszej spłaty kredytu, powinien pamiętać o dokładnym sprawdzeniu tabeli prowizji  oraz opłat pod kątem dodatkowych obciążeń finansowych i przyjrzeć także innym wymogom, bo często zdarza się tak, że jeżeli nawet bank nie pobiera za wcześniejszą spłatę kredytu opłat, to i tak trzeba będzie sporządzić odpłatny aneks do umowy.

Opłata za przewalutowanie kredytu

Opłata za przewalutowanie kredytu hipotecznego, to kolejne obciążenie finansowe, które mu towarzyszy. Większość banków nie pobiera opłaty za zmianę waluty na PLN, a opłata pobierana jest, gdy kredytobiorca chce dokonać przewalutowania kredytu hipotecznego na jedną z walut obcych, które jest z reguły droższe.

Tylko nieliczne banki zwalniają swoich klientów z opłat za ta operacje. Zwykle trzeba za to zapłacić powyżej 1 %  do 2,5 %. Prowizja nie musi być ustalana procentowo, banki ustalają ją także kwotowo i jest to niezależne od od pozostałej do spłaty kredytu hipotecznego kwoty.

Opłata za wycenę nieruchomości

Wymogiem banków, które udzielają kredytów hipotecznych jest wycena nieruchomości, której celem jest ustalenie jej wartości. W ten sposób będzie można ustalić także wartość zabezpieczenia kredytu, na wypadek, gdyby kredyt nie był obsługiwany zgodnie z warunkami umowy kredytowej.

Wymóg wyceny nieruchomości leży w kwestii banku. Często zależy to od nieruchomości (rynek pierwotny czy wtórny, dom czy mieszkanie/lokalizacja), wysokości wkładu własnego lub na co przeznaczony będzie kredyt.

Cena wyceny waha się między 300 do ponad 1000 zł.

Dużym plusem wyceny jest ustalenie realnej ceny nabywczej nieruchomości (w sytuacji, gdy nieruchomość będzie zabezpieczeniem i celem kredytu hipotecznego).

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.