Zabezpieczenie kredytu hipotecznego


Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Hipoteka

Jeżeli kredyt hipoteczny nie będzie obsługiwany zgodnie z zapisami, które są w umowie kredytowej, zabezpieczeniem dla banku będzie nieruchomość. Kredytodawca (bank) musi zostać wpisany  w księdze wieczystej nieruchomości na pierwszym miejscu. Jest to tzw. „hipoteka”.

Ubezpieczenie na czas wpisu hipoteki

Był czas, że na wpis hipoteki trzeba było czekać nawet 2 lata. Obecnie trwa to kilka miesięcy. Banki w tym czasie stosują  ubezpieczenie kredytu na czas wpisu hipoteki,inaczej ubezpieczenie pomostowe.

Jeżeli chodzi o wysokość stawki ubezpieczenia pomostowego,to jest to zwykle  0,6 – 1 %. Decydując się na kredyt hipoteczny, warto przyjrzeć się dokładnie wymaganiom banku czy trzeba będzie odprowadzać co miesiąc część składki rocznej ubezpieczenia pomostowego, czy też bank pobiera bezzwrotną  jednorazową składkę roczną.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania

Ubezpieczenie nieruchomości ma na celu uchronienie kredytobiorcy oraz banku przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Jest to realne zabezpieczenie na wypadek zniszczenia nieruchomości,która jest  zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. W przypadku nieszczęścia, to towarzystwo ubezpieczeniowe spłaci kredyt za kredytobiorcę (bez ubezpieczenia kredytobiorca zostałby bez nieruchomości, ale za to z niespłaconym kredytem).

Warto wiedzieć, że stawki ubezpieczenia nieruchomości wyrażone są w promilach. Jest to minimalny koszt, a dzięki temu kredytobiorca zyskuje ochronę ubezpieczeniową, a przede wszystkim spokojny sen na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, na które nie ma się żadnego wpływu.

Ubezpieczenie brakującego wkładu własnego

Często zdarza się, że banki wymagają od kredytobiorcy wkładu własnego. Wygląda to tak, że kredyt hipoteczny nie jest udzielany w wysokości wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie, ale niższej. Jeżeli chodzi o wkład własny,to mogą nim być oszczędności, a także koszty już poniesione (wpłaty na poczet ceny zakupu,poniesione koszty budowy,działka, np.projekt architektoniczny, lokaty i obligacje bony skarbowe, czy jednostki uczestnictwa TFI ).

Wysokość kredytu hipotecznego w stosunku do wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie to tzw. współczynnik LTV (od ang. loan to value). Jest to wskaźnik,którym banki często  posługują się  oraz są od niego uzależnione inne parametry kredytu np. wysokość marży.

Obecnie na rynku jest coraz więcej bardzo dogodnych kredytów i powoduje to, że bardziej opłaca się zakup mieszkania niż jego wynajęcie. Kredytobiorcy także bardziej przychylnym okiem spoglądają na kredyty,które finalizują zakup mieszkania w 100 % jego wartości. Kredytobiorca może skorzystać z takiej oferty pod warunkiem ubezpieczenia brakującego wkładu własnego.

Płaci wtedy jednorazową składkę, której wysokość wynosi 2 % – 6 % kwoty kredytu hipotecznego. Okres ubezpieczenia to 3 lata i może zostać przedłużony na kolejne okresy trzyletnie ( do chwili osiągnięcia standardowego poziomu LTV).

Warto porównując składki tego ubezpieczenia  sprawdzić okres ubezpieczenia, a także dodatkowe zapisy oferty,która dotyczy niskiego wkładu.

Inne zabezpieczenia

Najczęściej inne opłaty to wymóg dodatkowych ubezpieczeń. Takie dodatkowe ubezpieczenie,które często wymagane jest przez banki,to ubezpieczenie na życie kredytobiorcy. Jest to zabezpieczenie na wypadek jego śmierci. W ten sposób chronieni są bank i najbliższe osoby kredytobiorcy i w przypadku jego śmierci towarzystwo ubezpieczeń spłaci kredyt i nie będą tym obciążone osoby,które są spadkobiercami kredytobiorcy.

Część banków wymaga jeszcze innych ubezpieczeń, takich jak ubezpieczenie od utraty wartości nieruchomości, czy ubezpieczenie od bezrobocia i hospitalizacji.

Reklamy

2 myśli na temat “Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

  1. Kredyt hipoteczny to kredyt dlugookresowy i zaciagniety na cele mieszkaniowe,a to na budowe, kupno domu, mieszkania, itd. Dlatego waznym jest aby zanim podpiszemy umowe z bankiem dokladnie sie zapoznac z umowa, poniewaz bank sam siebie zabezpieczajac ustanawia pewnego rodzaju ubezpieczenia i co za tym idzie dodatkowe koszty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.