Brak pieniędzy na spłatę kredytu


Problemy ze spłatą kredytu

Utrata pacy, choroba, śmierć małżonka, te przykre zdarzenia życiowe są najczęstszą przyczyną problemów ze spłatą rat kredytu.

Ale zdarza się tak, że wiele osób zadłuża się ponad miarę, zaciągając nowe kredyty, a potem okazuje się, że nie starcza na raty i spłata kredytu schodzi na dalszy plan, no i zaczynają się poważne kłopoty.

Jak nie wpaść w pętle kredytową?

Negocjacja warunków spłaty kredytu  z bankiem

Gdy okaże się, ze nie starczy nam pieniędzy na spłatę rat, to trzeba o tym powiadomić bank. Warto to zrobić, zanim narosną zbyt duże zaległości. Wtedy może już być za późno na negocjacje.

Kompletujemy wszystkie dokumenty, które będą dowodem na to, nie jesteśmy winni naszych problemów finansowych (np. wypowiedzenie umowy o pracę, zwolnienie lekarskie itp.). Przyda się to na pewno w rozmowach z bankiem i może naprawdę pomóc.

Następnie trzeba będzie się poważnie zastanowić nad miesięczną ratą, jaką będzie w stanie płacić. Będzie to podstawą dla banku do zaproponowania dogodnego rozwiązania.

Co może nam zaproponować bank?

Może to być:

  • wydłużony okres spłaty kredytu nawet o kilka lat (obniży to automatycznie ratę kredytu);
  • propozycja zamiany na kredyt o niższym oprocentowaniu (np. pożyczka hipoteczna pod zastaw domu, mieszkania lub działki).

Wakacje kredytowe

W przypadku przejściowych problemów finansowych (wiemy, że nasza sytuacja się wkrótce poprawi i dochody wzrosną), można zwrócić się do banku z wnioskiem o zawieszenie rat.

Co to oznacza?

  • przez kilka miesięcy nie trzeba będzie płacić rat kredytu lub będziemy spłacać same odsetki (rata wtedy będzie niższa);
  • trzeba jednak pamiętać, że wakacje kredytowe, to odsunięcie w czasie obowiązku spłaty rat i potem następuje wydłużenie okresu kredytowania o czas trwania przerwy w spłacie.

Kredyt konsolidacyjny

Gdy wszystko wskazuje na długoterminowe kłopoty, to warto zastanowić się na kredytem konsolidacyjnym, a wiec połączyć kilka kredytów w jeden.

Połączyć można kredyty z różnych banków, przeznaczone na różne cele.

Jak to wygląda w praktyce?

  • rata takiego kredytu może być dużo mniejsza od sumy dotychczasowych rat, dzieje się tak dlatego, ze oprocentowanie jest zwykle korzystniejsze i wydłuża się okres kredytowania;
  • trzeba jednak pamiętać, że wybieramy kredyt konsolidacyjny w ostateczności, bo przy mniejszej racie, rośnie zdolność kredytowa, a to pociągnie za sobą pokusę zaciągnięcia kolejnego kredytu.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Jedna myśl na temat “Brak pieniędzy na spłatę kredytu

  1. Oczywiście tez trzeba wiedziec że bank zarabia na kredycie konsolidacyjnym czyli konsolidacja naszych zobowiązań musi się bankowi opłacić. Ostateczny więc koszt kredytu konsolidacyjnego jest dla kredytobiorcy wyższy niż gdyby płacił dalej (w terminie) skonsolidowane zobowiązania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.