Długi w spadku


Długi w spadku

Gdy osoba po której dziedziczmy popadła w długi, pożyczała pieniądze i ich nie oddawała, to po jej śmierci te zobowiązania będą stanowić cześć spadku po niej.

Nie oznacza to jednak, że spadkobierca musi pozostawione przez spadkodawcę długi spłacać.

W przypadku, gdy odziedziczyłeś nie tylko majątek zmarłego, ale także jego długi, masz do wyboru:

  • przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (jest to przyjęcie proste spadku), gdy tak postąpisz, to weźmiesz na siebie spłatę  wszystkich zobowiązań finansowych spadkodawcy, nawet, gdy będą one przekraczać wartość pozostawionego majątku, czyli trzeba liczyć się z tym, że odpowiesz za długi także swoim majątkiem,
  • przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (jest to przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza), gdy tak postąpisz, to odpowiesz za długi zmarłego spadkodawcy tylko do wysokości otrzymanego spadku,
  • odrzucić spadek w całości, gdy tak postąpisz, to zostaniesz wyłączony z dziedziczenia, a prawo do spadku przejdzie na inne osoby (mogą to być np. Twoje dzieci).

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku musisz złożyć przed sądem lub notariuszem. Trzeba to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o spadku (termin biegnie od dnia śmierci spadkodawcy, wyjątkiem jest tutaj późniejsze otrzymanie informacji).

Jeżeli nie złożysz odpowiedniego oświadczenie, to będzie to oznaczało proste przyjęcie spadku. Trzeba pamiętać o tym, ze złożonego oświadczenia nie można odwołać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.