Fundusze inwestycyjne – ile można zarobić?


Fundusze inwestycyjne zalety i wady

Osoby, które chciałby w znacznym stopniu pomnożyć swoje mogą zdecydować się na fundusze inwestycyjne. Są one bardziej zyskowne niż np. lokata bankowa, ale trzeba się liczyć z tym, że większe pieniądze, to także związane z tym większe ryzyko.

Przy lokacie bankowej wszystko jest jasne, bo zwykle wiadomo co dostaniemy. W przypadku funduszy inwestycyjnych wszystko uzależnione jest m.in od koniunktury, ale przede wszystkim od umiejętności specjalistów, którzy zarządzają funduszem.

Ale trzeba zaznaczyć, że ten sposób inwestowania własnych pieniędzy jest o wiele bezpieczniejszy niż samodzielna np. samodzielna gra na giełdzie.

Dużym plusem funduszy inwestycyjnych jest możliwość inwestycji niewielkich kwot pieniędzy. Można już zacząć mając do dyspozycji 50 – 100 zł miesięcznie.

Fundusze inwestycyjne mają w swojej ofercie tzw. plany systematycznego oszczędzania. Jest to ciekawa propozycja, bo wpłacając regularnie składkę (może to być nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie) inwestor może otrzymać spore zniżki w opłatach. Warto się tym zainteresować, gdy nie mamy do dyspozycji większego kapitału. Jest to znakomita propozycja dla osób, które chciałby zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci lub swoją starość.

Fundusze inwestycyjne – ile zarobimy?

Mamy do dyspozycji np. 1000 zł i kupujemy za tą kwotę jednostki uczestnictwa funduszy obligacji, mieszanych, gotówkowych oraz stabilnego wzrostu (unikamy ryzykownych funduszy akcji).

Inwestując tą kwotę na okres 10 lat (wybierając jeden z funduszy stabilnego wzrostu) przy założeniu, ze wypracowuje on regularnie 5 % stopę zwrotu, to Twój kapitał urośnie do kwoty 1660 zł (nie bierzemy pod uwagę podatku Belki, który będziesz musiał zapłacić, gdy będziesz sprzedawał jednostki uczestnictwa  wygląda to trochę inaczej niż w przypadku lokat bankowych, gdzie podatek płaci się po każdym okresie na jaki została ona zawarta).

Tak więc fundusz inwestycyjny da nam większy zysk niż lokata bankowa.

Jeżeli myślisz na poważnie o inwestowaniu w fundusze, to szczególnie weź pod uwagę:

  • czas trwania inwestycji,
  • oczekiwany przez Ciebie zysk,
  • tzw. stratę finansową (którą możesz zaakceptować).

Jeżeli twoja inwestycja będzie trwała krótko, to pod uwagę bierzesz niższe ryzyko. Tak więc, gdy Twoja inwestycja będzie krótsza niż 12 miesięcy, to zdecyduj się na fundusze rynku pieniężnego, a nie spoglądaj nawet na fundusze akcji.

W przypadku dłuższej inwestycji (okres 3-5 lat) możesz trochę poeksperymentować, bo możliwości są dużo większe.

Można zdecydować się na bezpieczne fundusze rynku pieniężnego, jak i na fundusze obligacji. Można zastanowić się nad mieszanką funduszy, które są bezpieczne z funduszami akcji.

Ale tutaj musisz pamiętać: im więcej funduszy akcji – tym większe ryzyko, bo nie można do końca przewidzieć sytuacji na giełdzie (szczególnie naszej polskiej).

Jeżeli jednak Twoja inwestycja ma charakter długoterminowy (np. 15 lat), to bez obaw może zdecydować się na fundusze akcji. W tak długim okresie na pewno pojawia się okresy dobrej koniunktury i będziesz mógł zrealizować swoje zyski.

Jak wybrać fundusz inwestycyjny?

Najtrudniej będzie Ci wybrać odpowiedni fundusz, który da gwarancje dobrego zarobku. Oferta na rynku jest bogata. Tutaj warto pamiętać, że dobre wyniki funduszu z poprzednich lat nie dają gwarancji na dobre wyniki w kolejnych latach. Oczywiście fundusz może sobie dalej dobrze radzić, ale może być zupełnie inaczej.

Tak więc trzeba będzie dokonać dobrej analizy zachowań zarządzających powierzonym kapitałem podczas złej koniunktury. da to jasny obraz reakcji funduszu na zmiany na rynku oraz jakie podjął kroki w celu minimalizacji strat.

Jakość funduszu inwestycyjnego najlepiej sprawdzisz tzw. wskaźnikiem Sharpe’a.  Wartość wskaźnika określa relację zysków, które zostały osiągnięte przez fundusz (stopy zwrotu) do regularności ich osiągania.

Przeważnie lepsze oceny osiągają fundusze inwestycyjne, które mają nieco niższe, ale za to stabilne zyski.

Koszty

Decydując się na fundusz inwestycyjny trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty prowizji przy zakupie jednostek uczestnictwa. Może się tak zdarzyć ( aktualna promocja), że nie trzeba będzie uiszczać opłaty.

Zasada jest jedna: im więcej pieniędzy się wpłaca i im bezpieczniejszy fundusz, tym jest taniej.

Do tego dochodzi jeszcze opłata, która związana jest z zarządzaniem, która naliczana jest w skali roku, ale pobiera się ją codziennie.

Fundusze inwestycyjne – rodzaje

Fundusz pieniężny – najbardziej bezpieczna opcja, o niskim ryzyku. Fundusz nie gwarantuje dużych zysków, ale oprocentowanie przewyższa większość lokat bankowych. Fundusz lokuje kapitał w obligacje, lokaty bankowe oraz bony skarbowe. Dobra propozycja dla inwestorów krótkoterminowych.

Fundusz obligacjifundusz o niski ryzyku i umiarkowanych zyskach. Kapitał lokowany jest w długoterminowe papiery dłużne. Dobry fundusz na lokowanie pieniędzy na dłużej niż rok.

Fundusz stabilnego wzrostufundusz o średnim ryzyku oraz średnich zyskach. Kapitał lokowany jest w 30-40 % w akcje największych spółek giełdowych, pozostała cześć pieniędzy inwestowane jest w obligacje i bony skarbowe. Dobry fundusz na lokowanie pieniędzy na rok do dwóch lat.

Fundusz zrównoważony –  Fundusz o średnim ryzyku. Bezpieczniejsza odmiana funduszy akcji. Kapitał w połowie inwestowany jest na giełdzie, a drugą polowe lokuje się w papiery dłużne. Tutaj trzeba liczyć się ze stratami.

Fundusz akcji fundusz o dużym ryzyku oraz wysokich prowizjach za zarządzanie i przy wypłatach. Kapitał inwestowany jest wyłącznie w akcje. Dobry fundusz na inwestycje kilkuletnie.

Reklamy

3 myśli na temat “Fundusze inwestycyjne – ile można zarobić?

  1. Przestrzegam kupiłem- w PEKAO BP zakupiłem jednostki FI prawie rok temu i jestem do tylu. Panienka mająca się za doradcę miała kontaktować się ze mną aby zysk był optymalny, nic takiego nie miało miejsca.
    Przez niemal rok „0” kontaktu a ja liczę straty. Jutro wycofuję te jednostki.

  2. Bardzo dobry artykuł. Fundusze Inwestycyjne są bardzo efektywnym sposobem inwestycji, który pozwala osiągnąć bardzo zadowalające zyski. Obecnie jest dostępnych tak wiele funduszy, iż każdy może z nich skorzystać – zarówno osoba początkująca, jak i zaawansowana w inwestowaniu. Wszystko zależne jest od interesującego nas poziomu ryzyka. A fakt, iż są one zarządzane przez profesjonalistów, także znacząco wpływa na bezpieczeństwo FI.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.