Egzekucja alimentów – jak wyegzekwować alimenty ?


Egzekucja alimentów

Jeżeli rodzic, który ma alimenty w wyroku alimentacyjnym, nie chce ich płacić, to trzeba go do tego zmusić.

Można to zrobić na dwa sposoby

W przypadku, gdy posiada on stała pracę, należy złożyć w jego zakładzie pracy wyrok (musi on być prawomocny i opatrzony klauzulą natychmiastowej wykonalności) wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.

Obowiązkiem pracodawcy, który zatrudnia dłużnika alimentacyjnego, jest comiesięczne potrącanie z jego wynagrodzenia za pracę określonej przez sąd kwoty. W przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny jest rencistą (emerytem) – wyrok składa się w ZUS.

Warto pamiętać o tym, ze potrącić z pensji można maksymalnie 3/5 wynagrodzenia, a jeżeli chodzi o emeryturę – 60 % świadczenia.

Następny sposób, to powierzenie egzekucji komornikowi

Należy wybrać komornika, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego. Wybierając się do niego trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty oraz oryginał wyroku sądowego. Na miejscu wypełnia się wniosek o przeprowadzenie egzekucji.

Obowiązkiem komornika jest informowanie o podejmowanych działaniach.

Gdy nie jesteśmy zadowoleni z działań komornika to można:

  • gdy jego działania są opieszałe, to składamy skargę (skarga na przewlekłe działanie) do sadu okręgowego (sąd właściwy na okręg działalności komornika) i domagać się odszkodowania (nawet do 10 tys. zł),
  • gdy komornik nic nie robi w naszej sprawie, to składamy skargę na czynności komornika w sadzie rejonowym, przy którym działa. Za skargę trzeba będzie wnieść opłatę. Koszt 100 zł.

Pomoc gminy

Jeżeli pomimo działań komornika, dłużnik alimentacyjny nadal miga się od płacenia zasądzonych alimentów, to można powiadomić o tym jego gminę. Jeżeli komornik będzie z tym zwlekał, można samemu złożyć wniosek do gminy o podjecie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

Powiadomiona gmina, przeprowadzi wywiad środowiskowy, zobowiąże dłużnika alimentacyjnego, by zarejestrował się w urzędzie pracy jako bezrobotny, a urząd pracy zostanie powiadomiony o tym, że dłużnik alimentacyjny potrzebuje pracy.

Jeżeli dłużnik alimentacyjny nie płaci zasądzonych alimentów co najmniej pól roku, to gmina może zgłosić go do Krajowego Rejestru Długów. Na czarną listę dłużników może zgłosić go także komornik, ale dopiero po roku. Jeżeli zaległość jest wyższa niż 200 zł, a okres niepłacenia przekroczył 60 dni, to do KRD możemy zgłosić dłużnika sami. Trzeba tylko dłużnikowi wcześniej wysłać pisemne wezwanie do zapłaty należnych alimentów.

Jeżeli komornik nie będzie mógł ściągnąć należnych alimentów, to wtedy można wystąpić o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych?

Kliknij i sprawdź

Miłego dnia 🙂

Reklamy

4 myśli na temat “Egzekucja alimentów – jak wyegzekwować alimenty ?

  1. Czytająć Pana blog zauważyłam iż udziela Pan szczegółowych informacji może i w mojej sprawie też mi Pan pomoże.
    Mój mąż otrzymał pismo komornicze w którym było napisane że Jego ojciec który nie płacił Mu alimentów ma je teraz wyegzekwowac.Niestety minął już rok od otrzymanego pisma i ani Jego ojciec ani komornik nic w tej sprawie nie robią.Sami nie wiemy jak się za to zabrać.Proszę o odpowiedź.

  2. Witam Panie Arkadiuszu.
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałam pierwszy akapit dotyczący egzekucji alimentów? Mój mąż zalega z ostatnimi alimentami (i spodziewam się, że kolejnych tez nie wpłaci) czy pomijając komornika mogę sama złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji w jego zakładzie pracy (wiem gdzie pracuje)?
    Z grey dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.