Różne sposoby oszczędzania pieniędzy – plusy i minusy ..


Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie w domu

Gotówka – plusem takiego sposobu oszczędzania pieniędzy jest łatwy dostęp do pieniędzy (zawsze są „pod ręką”). Minus to wzrost inflacji i związany z tym spadek siły nabywczej zgromadzonych w ten sposób pieniędzy. Warto też dodać do tego zagrożenie pochopnego (pod wpływem emocji, reklam, promocji) wydania oszczędności.

Taki sposób oszczędzania jest odpowiednia na nagłe oraz bieżące wydatki.

Złoto, biżuteria, inwentarz, ziemia itd
. – plus to wzrost ich wartości z czasem (z reguły tak się dzieje), Wadą jest trudność ich upłynnia w razie nagłej potrzeby. Także trudno zachować bezpieczeństwo ich przechowywania.

Odpowiedni sposób na budowanie zasobów majątkowych rodziny.

Konto osobiste w banku – najprostsza forma konta bankowego.

Plusem jest to, że nasze pieniądze są bezpiecznie przechowywane. Możemy też łatwo wykonywać stałe operacje finansowe (zlecenia stałe). Otrzymamy też kartę płatnicza lub kartę kredytową oraz będziemy mogli skorzystać z możliwości wzięcia kredytu na rachunku bieżącym (tzw. debet).

Wadą jest brak waloryzacji według wskaźnika inflacji, kwoty pieniędzy, którą przechowujemy na rachunku ROR. Tak więc pieniądze z czasem tracą swoją siłę nabywczą.

Sposób odpowiedni do gromadzenia środków oraz do przeprowadzania bieżących transakcji finansowych.

Konto oszczędnościowe w banku – rachunek na podstawie specjalnej umowy z bankiem.

Plus, to wyższe oprocentowanie niż na zwykłym ROR. Można korzystać z pieniędzy na życzenie bez utraty odsetek. Miesięcznie naliczane odsetki się kumulują z kwota kapitału. Oprocentowanie zabezpieczy kapitał przed utrata siły nabywczej.

Minusem jest to, że często pieniądze można wypłacić tylko podczas osobistej wizyty w banku, a także brak karty płatniczej i kredytowej.

Sposób odpowiedni do systematycznego, ale niezadeklarowanego w kwocie i czasie gromadzenia pieniędzy. Można ten sposób wykorzystać także, gdy chcemy uzbierać środki na określony w czasie cel.

Lokata terminowa- rachunek bankowy, na który możemy wpłacać pieniądze na określony z góry czas (np. 3,6 12 miesięcy).

Duży plus to dyscyplinowanie nas do oszczędzania w dłuższym okresie czasu. Lokata bankowa jest też wyżej oprocentowana niż rachunek ROR. Na każdy zaplanowany przez nas cel możemy sobie założyć osobną lokatę.

Minus tego sposobu to zamrożenie kapitału na określony w umowie czas. Gdy lokata zostanie przez nas zerwana, to tracimy odsetki lub zapłacimy opłatę karną.

Sposób dobry, gdy chcemy przechować pieniądze na określony w czasie cel finansowy.

Plan systematycznego oszczędzania – jest to wydzielony rachunek (najczęściej w funduszu inwestycyjnym ). Na taki rachunek możemy systematycznie wpłacać  określoną kwotę pieniędzy.

Plus to wycena wartości jednostek każdego dnia roboczego, a nie na koniec zadeklarowanego okresu inwestowania. Tak więc, gdy wartość jednostki rośnie, to kwota naszych oszczędności systematycznie się powiększa.  Ustawić możemy stałe zlecenie i comiesięcznie kwota pieniędzy będzie automatycznie pobierana z naszego konta.

Tutaj musimy pamiętać, że tą formę oszczędzania mają w swojej ofercie różne konkurencyjne banki. Aby dobrze wybrać trzeba najpierw dobrze przyjrzeć się ofertom, a następnie śledzić sytuacje na rynku.

Odpowiedni sposób oszczędzania np. na zakup mebli czy nowego samochodu. Doskonale sprawdza się też jako sposób oszczędzania na dodatkowa emeryturę lub na studia dla dzieci.

Fundusz inwestycyjny- sposób na systematyczne i długoterminowe oszczędzanie.

To sposób dla osób zdyscyplinowanych, które chcą oszczędzać długoterminowo.. Funduszami zarządzają profesjonalni doradcy finansowi. Kupuje on  różne papiery wartościowe, co zmniejsza ryzyko inwestycji. Duży plus to niskie wymogi kapitałowe. Większość funduszy ma ustaloną minimalną wysokość wpłaty na poziomie, który pozwala na inwestycje nawet tym mniej zamożnym inwestorom. Następny plus, to elastyczna możliwość zmiany funduszu na lepszy.

Wada to pobierana na początku inwestycji opłata manipulacyjna oraz koszty zarządzania. Dlatego nie ma co korzystać ze środków przed odpracowanie przez fundusz tych opłat. Następny minus, to brak zagwarantowanej stopy zwrotu z inwestycji.

Fundusz emerytalny – Programy emerytalne, ubezpieczenia na życie, lokaty bankowe, uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych.

Następny sposób, który dyscyplinuje do długookresowego oszczędzania. Jest to sposób na zapewnienie sobie bezpiecznej starości. Daje on różnoraką możliwość  oszczędzania.

Wada to bardzo odroczona w  czasie wypłata zgromadzonego kapitału. Nie mamy też wpływu na wysokość kwoty wypłaty, która zależy od wielu czynników.

Fundusze emerytalne dokonują inwestycji na rynkach finansowych, które są czułe na zmiany gospodarcze. A więc, gdy zdarzy się kryzys, to trzeba liczyć się ze spadkiem wartości zgromadzonych środków.

Dobry sposób na zabezpieczenie sobie starości.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.