Alimenty na dziecko


Alimenty na dziecko

Sąd obowiązkowo w wyroku, który orzeka rozwód czy separację ustala, w jakiej wysokości każdy z rozwodzących się małżonków będzie ponosił koszty utrzymania i wychowania swego dziecka (dzieci).

Sąd ustali wysokość , które będą płacone przez rodzica, który nie będzie mieszkał z dzieckiem (nawet, gdy przed rozwodem uregulowano obowiązek alimentacyjny). Dotyczy to jednak tylko dziecka, które jest małoletnie.

W orzeczeniu o obowiązku alimentacyjnym, sąd może wskazać konkretna kwotę pieniędzy, którą będzie łożył rodzic, z którym dziecko nie będzie mieszkać, natomiast drugi rodzic zostanie zobowiązany do ponoszenia pozostałych kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Obowiązek alimentacyjny jednego z rodziców może też być przez sąd ograniczony wyłącznie do osobistych starań o utrzymanie i wychowanie dziecka. Gdy sąd  wyda taką decyzje, to drugi z małżonków zostanie obciążony obowiązkiem pokrywania kosztów utrzymania i wychowania dziecka w całości.

Wysokość alimentów

Wysokość płaconych alimentów jest ustalana przez sąd na podstawie usprawiedliwionych potrzeb dziecka, a także brane są pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe rodziców.

Rodzic, którego dochody są bardzo niskie nie zostanie zwolniony od obowiązku alimentacyjnego względem dziecka i będzie musiał podzielić się z dzieckiem nawet w trudnej sytuacji materialnej.

Jeżeli chodzi o obowiązek alimentacyjny, to ciąży od na rodzicu dziecka bez względu na władzę rodzicielską. Tak więc nawet, gdy został on pozbawiony przez sąd tej władzy lub władza została zawieszona, to nie oznacza to, że został on zwolniony z obowiązku łożenia na swoje dziecko.

Sąd ustalając kwotę alimentów musi wziąć pod uwagę to, że dzieci mają prawo żyć na takiej stopie życiowej jak rodzice i nie ma tutaj znaczenia to, czy mieszkają wspólnie, czy też oddzielnie.

Pieniądze (od obojga rodziców) mają zaspokoić usprawiedliwione potrzeby dziecka, a więc zgodnie z wiekiem i uzdolnieniami dziecka – prawidłowy rozwój fizyczny oraz duchowy.

Sąd musi też uwzględnić możliwości zarobkowe i majątkowe rodziców, czyli bierze pod uwagę zarobki, dochody, które rodzic uzyskiwałby, gdyby wykorzystał w pełni swoją siłę fizyczną oraz zdolności, a nie rzeczywiste zarobki i dochody.

Warto pamiętać, że podczas trwania procesu rozwodowego lub o separację nie można wszcząć odrębnej sprawy o alimenty.

Pozew o alimenty na dziecko wzór:
http://kodekspracy.blogspot.com/2014/09/pozew-o-alimenty-na-dziecko-wzor.html

Miłego dnia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s