Zasady dziedziczenia


Dziedziczenie testamentowe

Dzięki testamentowi każda osoba ma prawo decydować o swoim majątku według własnego uznania. W testamencie zapisujemy co chcemy i komu chcemy. Nie ma on żadnych skutków prawnych dopóki żyje osoba, która go spisała i można go odwołać lub zmienić w każdej chwili. Ten sposób dziedziczenia (testamentowy) ma pierwszeństwo przed tzw. dziedziczeniem ustawowym.

Warto pamiętać o tym, że w testamencie może być spisana wola tylko jednej osoby, a więc małżonkowie nie mogą  spisać wspólnego testamentu, bo będzie on nieważny. Każdy z osobna musi napisać swój własny testament.

Dziedziczenie ustawowe

Następuje, gdy spadkodawca nie rozporządził swoim majątkiem i nie sporządził testamentu. Wtedy obowiązują zasady dziedziczenia, które przewidziane są w kodeksie cywilnym.

Kolejność dziedziczenia ustawowego

W pierwszej kolejności powołani do spadku zostają dzieci i współmałżonek. Zasada jest taka, że dziedziczą oni w częściach równych, ale  współmałżonek nie może odziedziczyć mniej niż 1/4 całości spadku.

Warto w tym przypadku pamiętać o tym, że bez znaczenia jest to czy dziecko pochodzi z małżeństwa czy z wolnego związku. Dziedziczą także dzieci adoptowane, jeśli nie dziedziczą po swoich rodzicach.

Następnie małżonek i rodzice, gdy spadkodawca nie miał dzieci ani wnuków. Małżonek dziedziczy 1/2, a każdy z rodziców 1/4 spadku. W przypadku, gdy współmałżonek nie żyje, cały majątek dziedziczony jest przez rodziców.

Rodzice, dziedziczą w przypadku, gdy spadkodawca nie zostawił małżonka ani dzieci lub wnuków.

Prawo dziedziczenia przechodzi na rodzeństwo tylko wtedy, gdy jedno lub oboje rodzice nie żyją. W przypadku, gdy któreś z rodzeństwa nie doczeka spadku, to do spadku zostają powołane jego dzieci.

Gdy nie żyje nikt z wyżej wymienionych spadkobierców, to prawo dziedziczenia przechodzi na dziadków. Jeżeli i oni nie żyją, to spadek przypada ich dzieciom lub wnukom (wujostwo lub kuzyni spadkodawcy).

Gdy nie ma żadnego z wyżej wymienionych spadkobierców, to do spadku zostają powołani pasierbowie.

W sytuacji, gdy spadkodawca nie ma żadnych krewnych bliższych lub dalszych, to spadek przejmuje gmina.

Trzeba również pamiętać o tym, że z dziedziczenia wykluczony jest małżonek rozwiedziony lub pozostający w separacji, która została orzeczona przez sąd. Spadek nie należy się też osobie, z która żył on w wolnym związku. Taka osoba może dziedziczyć, gdy spadkodawca umieścił ją w testamencie.

Zachowek

Osoby bliskie, które zostały przez spadkodawcę pominięte w testamencie, mają prawo żądać części spadku (tzw. zachowek) od osoby, której on przypadł.

Mają do tego prawo:

  • dzieci, wnuki,
  • małżonek,
  • rodzice.

O zachowek nie może starać się rodzeństwo i zstępni rodzeństwa (należący do grona spadkobierców ustawowych).

Zachowek to połowa udziału, jaki przypadłby spadkobiercy, gdyby dziedziczył ustawowo. W przypadku, gdy do zachowku uprawniona jest osoba małoletnia lub jest to osoba, która jest trwale niezdolna do pracy – to wysokość zachowku wynosi 2/3 wartości udziału spadkowego.

Osoby, które chcą wystąpić o zachowek, muszą  to zrobić w ciągu 3 lat od daty ogłoszenia testamentu.

Gdy spadkodawca przekazał komuś darowiznę, to zostanie ona zaliczona na poczet zachowku, chyba że był to drobny prezent lub darowizna była przekazana przed więcej niż dziesięciu laty (licząc wstecz od otwarcia spadku).

Warto również pamiętać o tym, że prawo do spadku nie ulega przedawnieniu i można wystąpić o majątek po bliskiej osobie nawet wiele lat po jego śmierci.

Prawo spadkowe Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma?

Pewnie znasz to powiedzenie: „Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności”.

Tymczasem każdego z nas prędzej czy później czeka bliższe spotkanie z prawem i znajomość prawa BARDZO się wówczas przydaje. Co takiego mam na myśli? Oczywiście chodzi o sprawę spadkową.

Prawo spadkowe dotyczy każdego człowieka. Gdy umierają rodzice – trzeba uregulować po nich sprawy majątkowe. Gdy chcemy rozporządzić własnym majątkiem na przyszłość – spisujemy testament. Problem w tym, że nieznajomość prawa może sprawić, że… prawo obróci się przeciwko Tobie.

3 pytania testowe – sprawdź swoją znajomość prawa

Nie wiem, czy jesteś tego świadomy, dlatego mam do Ciebie 3 pytania:

  • Czy wiesz, że brak Twojej reakcji na wieść o śmierci bliskiej osoby może sprawić, że nabędziesz spadek ze wszystkimi jej długami?
  • Czy wiesz, że Twoje prawo do zachowku może się przedawnić?
  • Czy wiesz, że może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić podatek od spadku, choć mógłbyś go nie płacić W OGÓLE?

To tylko kilka pytań, na które MUSISZ znać odpowiedź, jeśli czeka Cię nabycie spadku.

Wiadomo, że przepisy naszego polskiego prawa nie są łatwe, i dlatego właśnie wydano poradnik poświęcony prawu spadkowemu, który w przystępny sposób wyjaśnia zawiłości prawa związane ze spadkiem, testamentem czy zachowkiem.

Jeżeli chcesz SAMODZIELNIE uporządkować swoje sprawy spadkowe albo swojej rodziny – teraz w prosty sposób i w jednym miejscu dowiesz się, jak to zrobić. Po prostu kliknij tutaj»

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.