Przewalutowanie kredytu – czy warto?


Przewalutowanie kredytu

Obecnie przewalutowanie kredytu mieszkaniowego nie będzie dobrą decyzją, a powodem jest zbyt wysoki kurs. Lepiej poczekać na niższy kurs walut, bo im on jest niższy, tym niższy będzie kredyt do spłacenia.

Warto tutaj pamiętać o oprocentowaniu kredytu złotowego, które jest wyższe niż walutowego. Tak więc trzeba będzie płacić wyższe raty o około 20 %, gdy kredyty był zaciągnięty przy wysokiej cenie franka, a nawet 70-80 %, gdy jego cena była niska (ok.2,3 zł).

Osoby, które boja się tego, że wartość złotego zacznie znacząco spadać (podobna sytuacja miała miejsce na początku ubiegłego roku) – mogą być spokojni. Większość analityków uważa, że wartość euro na koniec 2010 r. nie powinna być wyższa niż 4 zł, a kurs CHF spadnie do ok. 2.6 zł.

Specjaliści uważają, że rata kredytu zaciągniętego w kwietniu we CHF i PLN wyrównałaby się, gdy cena CHF wzrosłaby do 4,05 zł.

Osoby, które myślą o przewalutowaniu kredytu nie powinny zapominać o jego kosztach. Warto o to zapytać w banku, bo niektóre nie pobierają za to opłaty, a w innych koszt przewalutowania może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Czy można na tym zyskać?

Oczywiście, że tak, ale warunkiem jest tutaj wysoki kurs waluty przy zaciąganiu kredytu i jego spadek, gdy oddajemy pieniądze. Ale nie zapominajmy też o wyższej racie kredytu, która może z czasem zniwelować nasz zysk. Tutaj rozwiązaniem będzie szybka spłata kredytu.

Trzeba też wziąć pod uwagę to, że wyliczenia opiera się na prognozach, że kurs PLN zależny jest od stanu gospodarki, warunków międzynarodowych, sytuacji politycznej oraz polityki gospodarczej.

Więc wszystko trzeba dobrze przemyśleć i nie podejmujemy decyzji pod wpływem chwilowych emocji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.