Korekta PIT – jak zrobić?


Jak zrobić korektę PIT?

Jeżeli zapomniałeś np. odliczyć ulgę za internet lub ulgę na dziecko, nie uwzględniłeś jakiegoś dochodu, to trzeba to szybko naprawić.

Termin składania zeznań podatkowych za 2009 r. już dawno a nami, ale to nie znaczy, że nie możesz w każdej chwili zrobić korekty swojego zeznania podatkowego i złożyć ją do urzędu skarbowego. Można to zrobić w ciągu 5 lat.

Korektę PIT robi się na nowym formularzu. Druk do pobrania w urzędzie skarbowym lub można go wydrukować z internetu.

Korekta PIT

Korektę zrobisz w bardzo prosty sposób. Na początku formularza PIT zaznacz kwadracik „korekta zeznania” ( wtedy urzędnik będzie miał jasność co do tego czego on dotyczy). Następnie należy wypełnić ponownie wszystkie rubryki w zeznaniu rocznym. Różnica polega na tym, ze teraz wpisujesz w odpowiednich rubrykach poprawione kwoty, a więc uwzględniasz np.  ulgi, których wcześniej nie odliczyłeś lub źródła twojego dochodu, których wcześniej nie wykazałeś (na podstawie PIT-8, PIT-11 lub PIT-40). na końcu podajesz datę sporządzenia korekty i pamiętaj o podpisie.

Następnym krokiem jest uzasadnienie korekty zeznania podatkowego. Podając przyczynę uchronisz się przed ukaraniem ze strony urzędu skarbowego.

Pismo można napisać nawet odręcznie. W lewym górnym rogu kartki wpisujesz swoje dane (imię nazwisko, adres), a w prawym- miejscowość i datę, poniżej nazwę i adres urzędu skarbowego do którego kierujesz pismo.

Musisz wskazać, w jakich rubrykach dokonałeś zmian i napisać z jakiego powodu została zrobiona korekta.

Korekta zeznania podatkowego może wykazać, ze będziesz miał niedopłatę podatku lub, że urząd skarbowy będzie musiał zwrócić Ci więcej pieniędzy niż poprzednio zostało wyliczone.

I tak:

  • gdy okaże się, że poprzednio kwota zapłaconego podatku była mniejsza niż wychodzi to z korekty zeznania, to trzeba będzie wpłacić różnicę plus odsetki (odsetki liczone są od daty ostatecznej zapłaty podatku, a więc od 30 kwietnia do dnia Twojej wpłaty). Wpłaty dokonuje się na konto urzędu skarbowego.
  • gdy korekta wykaże, że poprzednio zapłaciłeś za dużo, to należy wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty podatku. Dołącz go do korekty swojego zeznania za 2009r.


Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.