Dynamiczny rozwój firmy


Jak i ile płacić swoim pracownikom?

Dzisiejsza porada pochodzi z książki Marka Zabiciela Program rozwoju firmy.

Książka Marka Zabiciela, to troszkę inne spojrzenie na prowadzenie firmy, ale spojrzenie, które może z dużym skutkiem doprowadzić do tego, że zdobędziemy wielu klientów i wiąże się to bezpośrednio z tym, że za tymi klientami będą też szły po prostu duże zyski.

Dzisiaj opowiem Ci o pewnej poradzie, która odpowiada na pytanie często zadawane przez ludzi biznesu czyli jak płacić swoim współpracownikom i ile im płacić ?

Celowo powiedziane jest tutaj „współpracownikom”, gdyż (to też jest taka ciekawa rzecz), autor w tej książce mówi, że tak naprawdę nie ma pracowników. Trzeba traktować swoich pracowników – jak współpracowników i też tak patrzenie na osoby, które nam pomagają  prowadzić biznes, prowadzi do tego, że są oni bardziej kreatywni i bardziej oddają się swojej pracy.

Więc jak odpowiedzieć na pytanie: Ile płacić pracownikom i w jaki sposób im płacić ?

Autor bezpośrednio mówi i obstaje przy tej idei, żeby płacić dobrze pracownikom, żeby ich właściwie wynagradzać za ich pracę. Są takie dwa główne powody, żeby to robić.

Po pierwsze: pracownik, który jest dobrze opłacany będzie dla nas pracował  lepiej, bardziej będzie się angażował i będzie się to też wiązało z lepszą atmosferą w firmie.

Z drugiej strony coś czego często nie doświadczamy (lub też nie zauważamy) to jeżeli będziemy płacić pracownikom tak dobrze, że będą zadowoleni z tych pieniędzy, które otrzymują, doprowadzi to tego, że i nam będzie się lepiej prowadziło ten biznes, będziemy czuć, że spełniamy jakąś misje i będziemy bardziej realizować się w prowadzeniu swojego biznesu.

Innym elementem (bardzo często niezauważanym) to jest to, że warto zawsze płacić za bardzo dobre pomysły, za pomysły dzięki którym zarabiamy więcej, za pomysły innowacyjne, które rozwijają naszą firmę.

Tutaj autor mówi o tym (stawia na to akcent), że w takich wypadkach zawsze warto podkreślić to finansowo. Jeżeli pracownik sam z własnej woli angażuje się, jest kreatywny, wymyśla coś co prowadzi do tego, że więcej zarabiamy, że w naszej firmie pracuje się łatwiej – tutaj autor mówi, że zawsze trzeba coś takiego wynagrodzić finansowo.

Wiąże się to z tym, że osoba, która wzmocniona zostanie takim bodźcem, będzie chciała być jeszcze bardziej kreatywna, niepoprzestanie na tym jednym pomyśle – tylko po prostu będzie ciągle, stale starała się pomagać na w rozwijaniu naszego biznesu.

Jeszcze jedna rzecz, która stale przewija się w książce Program rozwoju firmy to jest to, że jeżeli dobrze opłacamy swoich pracowników, jeżeli dobrze traktujemy swoich klientów, mamy taką misje, która się wiąże z taką idealną obsługą klienta, że klient wychodzi z naszej firmy zadowolony, pracownicy, którzy w niej pracują przychodzą do niej z radością i wychodzą smutni, że już muszą ją opuści, to wtedy te osoby działają jak przedstawiciele handlowi naszej firmy – jak żywa reklama.

Czyli ponosimy mniejsze koszty reklamy, gdyż inni ludzie po prostu tą  tzw. pocztą pantoflową reklamują nasz biznes.

No i zawsze jest nad tym wszystkim, nad takim pozytywnym traktowaniem i pracowników i swoich klientów, zawsze się unosi taka idea tego, że nam się będzie lepiej pracowało w tej firmie, że prowadzenie biznesu nie będzie tylko jakąś tam męczarnią, podążaniem za gaszeniem pożarów i zarządzaniem jakimś tam chaosem.

Podsumowanie

Jeżeli płacimy swoim pracownikom godne pieniądze, takie z który są oni zadowoleni to:

  • po pierwsze –  poprawiają się relacje w naszej firmie, ludziom pracuje się o wiele lepiej, mają większą satysfakcje z pracy,
  • po drugie – my także czerpiemy większą satysfakcje z prowadzenia swojego biznesu.

Oczywiście są tutaj pewne zasady, których też niemożna łamać. Można też ekstremalnie iść w tą stronę, żeby płacić za wszystko bardzo dobrze. Też jest kolejna zasada czyli płać za dobra pracę, ale nie wspomagaj ludzi finansowo za tzw. bylejakość.

Jeżeli płacimy dobrze, a  ktoś tego nie docenia czyli pracuje byle jak, nie angażuje się, to wtedy takie płacenie większych pieniędzy –  też nam nie daje satysfakcji.

Jeszcze jedną z konkretnych podpowiedzi jest to, że, żeby dobrze zapłacić pracownikowi, to też trzeba go poznać. Trzeba znać jego potrzeby, trzeba wiedzieć ile chciałby zarabiać, ile potrzebuje miesięcznie pieniędzy na to, żeby nie martwić się o swój byt czyli jeżeli będzie pracował u nas 8 godzin (będąc za biurkiem) to, żeby skoncentrował się na pracy, a nie na myśleniu o tym, czy starczy mu na ratę kredytu, czy będzie mógł zapłacić za mieszkanie, za przedszkole, za rożne rzeczy, na które często ludziom brakuje.

Jeżeli się wczujemy w pozycje swoich pracowników, zadamy sobie pytanie: ile pieniędzy potrzebują ? Poznamy ich lepiej, to też będzie nam lepiej ten system wynagradzania dopracować.

Oczywiście tu też nie ma jakiś konkretnych zasad, że mamy płacić tyle i tyle. Warto wypracować swój własny system, warto wprowadzać różne systemy motywacji, tą jedną zasadę warto utrzymywać: im lepiej płacimy pracownikom – tym są bardziej wydajni.

W książce Marka Zabiciela Program rozwoju firmy jak już wspomniałem na początku znajdziemy pewne, troszeczkę inne (niezbyt jeszcze popularne w Polsce) spojrzenie na prowadzenie biznesu, ale po przeczytaniu tej publikacji zrozumiemy, że jest to pomysł bardzo dochodowy i można być właścicielem jednej z niewielu firm, która właśnie w taki ukryty sposób zdobywa klientów i generuje zyski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.