Inwestowanie w obligacje (5)


Inwestowanie w obligacje

Polisa na wypadek wzrostu inflacji..

Inwestorzy w trosce o swój kapitał najbardziej obawiają się wzrostu inflacji. I tutaj z pomocą mogą przyjść instrumenty finansowe, które dadzą im gwarancje bezpieczeństwa.

Są nimi czteroletnie i dziesięcioletnie obligacje skarbu państwa…

Są one (tak jak pozostałe skarbowe papiery dłużne) zabezpieczone majątkiem skarbu państwa, a jeżeli chodzi o oprocentowanie, to zależne jest od poziomu inflacji. Tak więc, gdy średnioroczny wskaźnik cen wzrośnie, to w takiej sytuacji wzrośnie też oprocentowanie obligacji skarbowych. Zysk jest też gwarantowany dodatkową marżą, którą dodaje się do wskaźnika inflacji i w ten sposób wyznaczane jest roczne oprocentowanie obligacji skarbowych.

Obligacje czteroletnie charakteryzują się sposobem wypłaty odsetek. Inwestor, który ulokował w nich swój kapitał, odbiera zysk z lokaty co roku, licząc od daty ich zakupu. Tak wiec są one doskonałym instrumentem finansowym dla osób, które oczekują najwyższego bezpieczeństwa, chcą chronić swój kapitał, ale jednocześnie chcą go powiększyć o coroczne wypłaty odsetek.

Jeżeli chodzi o obligacje dziesięcioletnie to odsetki, które naliczane są co roku, dodawane są do wartości ulokowanego w obligacjach kapitału. W kolejnym roku odsetki nalicza się od tej sumy a wypłacane są one w dniu wykupu obligacji.

Inwestor, który nabył obligacje skarbu państwa (każdy ich rodzaj) ma prawo zamienić je na papiery z nowej emisji na preferencyjnych warunkach.

Oczywiście, gdy zaistnieje taka potrzeba – może skorzystać też z prawa do wcześniejszego wykupu i w dowolnej chwili wycofać pieniądze, które ulokował w obligacjach skarbowych wraz z naliczonymi odsetkami.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.