Jak nauczyć się podejmować mądre decyzje finansowe?


Mądre decyzje finansowe

Dzisiejsza porada pochodzi z książki Wojciecha Głąbińskiego Ekonomia przetrwania.

Książka ta jest bardzo na czasie w związku z  różnymi perturbacjami, które związane są rynkiem, światem finansów. Tytuł książki to Ekonomia przetrwania, a napisana ona jest przez Wojciecha Głąbińskiego.

Czym w ogóle jest ekonomia przetrwania i o co tak naprawdę chodzi w tej publikacji?

Książka głównie jest o tym, jak podejmować mądre decyzje finansowe. Jak podejmować takie decyzje finansowe, których nie będziemy później w kolejnych latach naszego życia żałowali. Na pewno każdy z nas wiele takich decyzji podjął i każdy z nas ma w swoim życiu takie decyzje finansowe, których później żałuje przez jakiś dość długi czas.

Dla przykładu mogę podać  przypadek przy podpisywaniu umowy np. jeżeli chodzi o telefon komórkowy.

Dzięki tej książce można zauważyć, że wiele decyzji, jeżeli chodzi o wybór tego ile będziemy płacić za telefon, podejmujemy pod wpływem emocji i nie kierujemy się logiką czyli zawsze jesteśmy oczarowani jakimś nowym aparatem telefonicznym.

Przez pierwszy tydzień bardzo się cieszymy, że mamy nowy telefon, ale później np. przez dwa, czy trzy lata trzeba w miesiąc w miesiąc cierpieć przez to, że mamy bardzo wysokie rachunki telefoniczne.

I właśnie w tej książce można znaleźć setki podpowiedzi na temat tego, jak ostudzić te emocje, jak zacząć się kierować logiką, jak zacząć liczyć, jeżeli chodzi o nasze finanse.

Co może nam dać ta książka?

Przede wszystkim to, że skoro codziennie podejmujemy ileś decyzji finansowych, jesteśmy konsumentami, codziennie coś kupujemy, to prawdopodobnie, gdzieś tam w naszej  głowie jest właśnie taka myśl: jak przestać wydawać tyle pieniędzy ? Jak zrobić z nimi coś sensownego?.

Autor w książce Ekonomia przetrwania, daje nam taką receptę na to, jak ostudzić właśnie te emocję, jak nauczyć się podejmować logiczne i korzystne dla nas finansowo decyzje.

Z takich podpowiedzi, które można znaleźć w tej publikacji, to główna jest taka, że np. można tam znaleźć serię porad w jaki sposób odłożyć pewną decyzje, jeżeli chodzi właśnie o finanse czyli jak uniknąć tych rachunków, które będą dla nas niechcianym obciążeniem.

Właśnie jednym z tych sposobów jest to, żeby nie podejmować tych decyzji w momencie, gdy jesteśmy w jakiś sposób „emocjonalnie nakręceni” czyli jeżeli przychodzi do nas jakiś przedstawiciel danej firmy, przedstawiciel handlowy, czy akurat dzwoni ktoś, kto chce nas namówić np.  w przypadku telefonów komórkowych, żebyśmy zmienili taryfę, bo dostaniemy lepszy telefon, to bardzo ważne jest to, żeby nie podejmować tych decyzji w momencie, gdy ktoś (sprzedawca) działa na nas perswazyjnie.

Autor w książce mówi, żeby odczekać ten moment i powiedzieć sobie, że odpowiem na tą ofertę np. za trzy dni i w 90 przypadkach (można to też zauważyć u siebie), że np. jeżeli odłożymy jakąś decyzje finansową o te trzy dni, schłodzimy te emocje – okazuje się wtedy, że tak naprawdę nie kupimy tego produktu, który fantastycznie wygląda, fantastycznie nas emocjonalnie nakręca, a po trzech dniach się okazuje, że tak naprawdę nie potrzebujemy tego i może ta decyzja przez ileś tam miesięcy, czy czasami nawet lat może na nas negatywnie wpływać, czyli pierwsza porad to odkładanie tych (tej) decyzji na później.

Kolejnym takim elementem, który także można znaleźć w tej książce i który może otworzyć nam oczy, jeżeli chodzi o nasze finanse, to jest to, że autor też mówi o tzw. odłożonej, oddalonej w czasie gratyfikacji czyli chodzi o to, że czasami oszczędzając pewne pieniądze, jest to jasne, że jeżeli oszczędzamy jakąś sumę pieniędzy np 10 % naszych zarobków, to nie możemy ich w danym miesiącu wydać czyli tak jakby nie korzystamy z tych pieniędzy w tym momencie.

Ale po jakimś czasie, gdy odkładamy pewna sumę pieniędzy, możemy tak jakby zapewnić sobie to bezpieczeństwo finansowe i w końcu np. po trzech latach odkładania np. 10 % naszych zarobków albo więcej, możemy sobie powiedzieć, że w końcu mamy coś z tych pieniędzy. Gdzieś one zostają i nie przeciekają nam przez palce.

Czyli czasami musimy czekać jakiś okres czasu, żeby finanse zaczęły na nas pracować, ale tak naprawdę, gdy uda nam się cierpliwie przeczekać ten moment, to wejdziemy właśnie na ten wyższy poziom inteligencji finansowej, który opiera się na tym, że nie wydajemy każdej naszej wypłaty w 100 % i po pewnym czasie nie mamy oszczędności.

Najprostszy przykład z tego jakie daje korzyści to, że mamy oszczędności, to jest to, że nie musimy codziennie, co miesiąc bać się, że np. nie starczy nam do pierwszego, czy jeżeli ktoś spłaca kredyt, czy będziemy tą sumę pieniędzy na tą ratę mieli.

Warto wyobrazić sobie, że mamy np. po jakimś czasie odłożoną taką sumę pieniędzy, która, jeżeli stracilibyśmy pracę, jeżeli nasza firma w jakiś sposób nie przynosiłaby takich efektów jak trzeba, to w tym momencie np. mamy możliwość żyć bez pracy przez sześc miesięcy, czy też dwanaście miesięcy.

Daje to taki prawdziwy bufor bezpieczeństwa, ale tak jak mówi tutaj autor – tylko w tym momencie, kiedy ta odroczoną gratyfikacje wprowadzimy sobie w życie.

Samo przeczytanie książki Ekonomia przetrwania-  tak jakby nie zmieni naszego życia finansowego, ona ma wiele świetnych porad, jest motywująca, ale tak naprawdę ona sama nie zmieni naszych nawyków finansowych.

Więc warto tą wiedzę połączyć z naszym działaniem. Oczywiście nie trzeba od razu wprowadzać wszystkich zmian, które można znaleźć w tej publikacji. Każdy rozdział tej książki zakończony też jest pytaniami i tak jakby zadaniami, które warto wykonać.

Więc jest to kolejna inspiracja do tego, żeby tą wiedzę z tej publikacji wprowadzić konkretnie w życie.

Myślę, że już te dwie porady, które tutaj przedstawiłem już mogą w pewnym sensie zmienić naszą sytuacje finansową po pewnym czasie.

Książka Ekonomia przetrwania jest warta polecenia z tej prostej przyczyny – ona pozytywnie wpływa na to, że będziemy podejmowali te dobre decyzje finansowe, bez względu na to, czy mamy kryzys, czy przeżywamy w tym momencie bum gospodarczy.

How to diversify your investments:
http://effectivinvestingmoney.blogspot.com/2017/08/how-to-diversify-your-investments.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.