Inwestowanie w obligacje dwuletnie i obligacje trzyletnie


Dwuletnie i trzyletnie Obligacje Skarbu Państwa

Obligacje Skarbu Państwa należą to najbezpieczniejszych (gwarantowane są przez Skarb Państwa) i atrakcyjnie oprocentowanych lokat kapitału.

Obligacje dwuletnie

Najbardziej popularny rodzaj obligacji wśród inwestorów, to papiery dwuletnie. Oprocentowanie takich obligacji jest stałe przez cały okres oszczędzenia. Kapitalizacja następuje po pierwszym roku, odsetki zostają dodane do kapitału i w drugim roku oprocentowanie jest naliczane od tej sumy.

Dodatkowo inwestor ma możliwość przedłużenia inwestycji na preferencyjnych warunkach. Obligacje dwuletnie można kupić za 100 zł w wielu oddziałach PKO BP na terenie całego kraju oraz przez Internet i telefon.

Po upływie dwóch lat inwestor może jednak dokonać zamiany obligacji na papiery z nowej emisji. Wystarczy złożyć odpowiednie zlecenie u agenta emisji (PKO BP). Cena wynosi wówczas 99,9 zł.

W razie potrzeby inwestor w każdej chwili może wycofać kapitał, który ulokował w obligacjach skarbowych. W dowolnym oddziale PKO BP, który obraca obligacjami, wystarczy przedstawić jej emitentowi (Ministerstwo Finansów), do wcześniejszego wykupu i wtedy otrzymamy kapitał wraz z odpowiednią częścią odsetek.

Obligacje trzyletnie

Ten rodzaj obligacji jest trochę innym papierem dłużnym Skarbu Państwa. Różni się (od innych detalicznych obligacji skarbowych) okresem sprzedaży, sposobem w jakim naliczane są odsetki, a także częstotliwością wypłaty zysków od obligacji.

Można je zakupić (podobnie jak inne obligacje skarbowe) w wielu oddziałach PKO BP na terenie całego kraju, przez Internet i telefon.

Sprzedaż jednej emisji trwa trzy miesiące czyli dłużej niż w przypadku pozostałych typów obligacji, gdzie sprzedaż emisji trwa 1 miesiąc. Obligacje tego typu (trzyletnie) mają charakter rynkowy, a wiec są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych i na regulowanym rynku MTS-CeTO. Inwestor, który będzie chciał wycofać kapitał przed terminem może je tam w każdej chwili sprzedać, ale można je też tam w każdej chwili kupić.

Jeżeli chodzi o naliczanie odsetek, to przy tego typu obligacjach też nalicza się je inaczej. Inwestor, który nabył obligacje  trzyletnie, odsetki, które mu się należą, odbiera co sześć miesięcy, a nie w chwili wykupu obligacji. Oprocentowanie tych papierów jest zmienne i dopasowywane jest  co pół roku do stopy WIBOR6M. W przypadku tych obligacji (tak samo jak przy innych obligacjach) właściciel może przed terminem wykupu złożyć zlecenie ich zmiany na papiery z nowej emisji. Można je wtedy nabyć z dyskontem, które przynosi dodatkowy zysk z obligacji.

Nominalna wartość trzylatek to 100 zł, ale sprzedawane są one według ceny emisyjnej i może być ona wyższa, równa lub niższa od wartości nominalnej obligacji. Przeważnie cena emisyjna obligacji jest równa lub niższa od wartości nominalnej.

Jeżeli chodzi o dzienną cenę zakupu, to zmienia się ona każdego dnia, a to dlatego, że do ceny emisyjnej dodawane są narosłe odsetki.

Obligacje trzyletnie (podobnie jak inne papiery skarbowe) są bardzo bezpiecznym sposobem lokowania oszczędności. Wypłatę kapitału i odsetek w należnym terminie gwarantuje inwestorowi Skarb Państwa.

Zainwestuj w obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne gwarantują wyższe oprocentowanie niż na lokacie bankowej. Istnieje możliwość dywersyfikacji lokowanych środków oraz wyjścia z inwestycji przed terminem wykupu. Poznaj atrakcyjny sposób lokowania kapitału!

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.