Porównanie kredytów hipotecznych – jak to zrobić?


Porównanie kredytów hipotecznych

Obecnie rynek kredytów hipotecznych oferuje wiele konkurencyjnych ofert. Banki kuszą  klientów reklamami i przekonują, że to ich oferta jest najlepsza do sfinansowania zakupu mieszkania lub domu. Oczywiście intuicja podpowiada nam, ze oferty banków muszą czymś się różnić, że na pewno jedne kredyty są gorsze, a inne lepsze.

Jak porównać oferty kredytów hipotecznych?

Jeżeli myślimy o zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania lub domu, to szczególną uwagę należy zwrócić na kilka ich parametrów:

  • wkład własny oraz warunki kredytu, które są zależne od niego,
  • rodzaj rat jakie będziemy spłacać – równe, malejące,
  • waluta w jakiej zaciągniemy kredyt hipoteczny,
  • sposób wyliczenia zdolności kredytowej,
  • stopa procentowa – jak bank ją wylicza, marża banku,
  • prowizje banku,
  • czy będzie można wcześnie spłacić kredyt.

Klient banku ma bezpośredni wpływ tylko na trzy wymienione elementy. Jest to: wkład własny, rodzaj płaconych rat oraz waluta kredytu. Kredyt i jego warunki jest zwykle korzystniejszy, gdy nasz wkład własny jest wyższy, ale nie zawsze opłaca się zużywać wszystkich swoich oszczędności na niego.

Jeżeli o chodzi o rodzaj rat (równe czy malejące), to tutaj wszystko uzależnione jest o naszej obecnej i przewidywanej sytuacji finansowej. W przypadku waluty kredytu, to jej wybór zależny jest o tego, czy jesteśmy osobą, która jest skłonna do podjęcia ryzyka. Wybór waluty obcej da na pewno niższe oprocentowanie, ale trzeba się tez liczyć z ryzykiem wzrostu rat, gdy ich kursy zaczną się wahać.

Porównujemy kredyty hipoteczne

Mamy już ustalona ilość własnych pieniędzy, którą przeznaczymy na nieruchomość, wybraliśmy rodzaj rat oraz walutę w jakiej zaciągniemy kredyt, a wiec można zabrać się za porównanie ofert, które oferuje nam rynek kredytów hipotecznych.

Na początku odrzucamy oferty banków, które wyliczają naszą zdolność kredytową na zbyt niskim poziomie,by móc zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Jeżeli chodzi o pozostałe oferty, to dokładnie studiujemy stopy procentowe i prowizje dla banku. Banki bardzo często odbijają sobie z nawiązką zerowe prowizje wyższym oprocentowaniem kredytu. Warto więc pamiętać o dokładnym wyliczeniu kosztów kredytu w całym okresie jego kredytowania.

Bardzo ważna jest (trzeba też o tym pamiętać) możliwość wcześniejszej spłaty zaciągniętego kredytu. Ważna, bo w razie potrzeby będzie można go zastąpić po kilku latach nowym kredytem w innym banku, który zaoferuje nam lepsze warunki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s