W co zainwestować 2000 zł?


W co zainwestować 2000 zł?

Mamy np. 2000-2500 zł i zastanawiamy się co z nimi zrobić? Czy to jest kwota pieniędzy, którą warto w coś inwestować?

Czy odsetki na koncie, na lokatach dają gwarancje satysfakcjonującego zysku?

Większość osób sądzi, że żeby zacząć inwestować, oszczędzać, to potrzebne są duże pieniądze, a tak nie jest. Warto oszczędzać, inwestować nawet najmniejsze kwoty – 100-200 zł miesięcznie, to już będzie duża kwota, tylko należy je inwestować w długim okresie.

Jeżeli mamy taką jednorazową wpłatę jak np. 2000-2500 zł, to jasne jest, że z odsetek z takiej kwoty, nie będziemy mogli np. pojechać wakacje czy np. kupić jakiś drogi sprzęt itp.

Oczywiście, gdy wpłacimy te pieniądze na zwykły rachunek oszczędnościowy (zwykły ROR z oprocentowaniem 5-6 %) to nie będziemy mieli z tego wielkich pieniędzy (jeszcze trzeba będzie zapłacić od tego podatek)- miesięcznie będzie tego tak gdzieś 12-13 zł.

Ale jeżeli zaczniemy inwestować, zaczniemy oszczędzać nawet od niewielkich kwot pieniędzy, to i tak w długim terminie zrobią się z tego duże pieniądze. Jeżeli będziemy systematycznie odkładać miesięcznie, to w końcu po 20-30 latach zgromadzi się nam odpowiednia  pula pieniędzy.

I przy takiej jednorazowej inwestycji rzędu 2000-2500 zł (gdy są to nasze całe oszczędności), to dobrze byłoby zainwestować te pieniądze miarę bezpiecznie dlatego, że jeżeli będziemy starali się agresywnie inwestować, czyli w instrumenty mniej bezpieczne (akcje, papiery wartościowe), to może się okazać, że nasza inwestycja trafiła na zły moment i wtedy niestety można stracić, bo w tym wypadku (przy tych mniej bezpiecznych inwestycjach) należy liczyć się z ryzykiem.

A  więc co jest bezpieczne?

Takim najbezpieczniejszym sposobem inwestycji jest lokata.  Gwarantuje nam ona odsetki, one są tak naprawdę niewielkie, ale na pewno są.

Jeżeli jesteśmy bliżej emerytury niż dalej, to wtedy warto zastanowić się nad inwestycją bezpieczną, a nie agresywną, jeżeli natomiast mamy 20-30 lat, to wtedy pomyślmy o inwestowaniu długoterminowym, czyli patrzymy na to w długim terminie i wtedy można zainwestować agresywnie np. w jakieś akcje.

Lokaty strukturyzowane

Lokata strukturyzowana, to obecnie hit na rynku bankowym, przeżywa ona swoją drugą młodość, jest to takie połączenie bezpieczeństwa i trochę  ryzyka.

Banki oferują takie lokaty w sposób, że mamy zagwarantowaną kwotę, którą wpłacamy, a więc wpłacamy nasze pieniądze i bank daje nam gwarancje, że po 1,2.3 latach (zależy jak długo taka lokata trwa) odda nam całość środków, które wpłaciliśmy. Warto zauważyć, że nie ma tu mowy o odsetkach, zwrócą nam tylko to, co wpłaciliśmy.

Brak odsetek wynika z tego, że cześć pieniędzy jest inwestowana w bardziej ryzykowne instrumenty i pod pewnymi warunkami ( w każdej lokacie są one inne, to trzeba bardzo dokładnie sprawdzić) te dodatkowo zainwestowane pieniądze mogą przynieść zysk większy niż na lokacie standardowej, gdzie są  gwarantowane odsetki, ale może się tak zdarzyć, że warunki (o których mowa) nie spełnią się i wtedy zwraca nam tylko nasz kapitał.

Trzeba jasno przyznać, że w skali ostatnich trzech lat, zaledwie połowa tego typu produktów przyniosła jakikolwiek zysk, czyli cała reszta tylko oddała inwestorom pieniądze, a tak to były to straty, trzeba pamiętać, że przy wpłacie pieniędzy na normalną lokatę (gdzie odsetki są gwarantowane), to byśmy zarobili, a te produkty, które dały zarobić (z tych lokat strukturyzowanych) to dały niestety zyski rzędu 4-5 %, a więc jest to normalna lokata, a jeżeli rozłoży się to na 2-3 lata, to okazuje się, że te lokaty strukturyzowane tylko niektóre (naprawdę bardzo dobrze wybrane) dokładanie przez nas przeanalizowane mogłyby przynieść nam zyski, a cała reszta okazuje się że jest inwestycją co najmniej nietrafioną.

How to start investing in real estate:
http://effectivinvestingmoney.blogspot.com/2017/08/how-to-start-investing-in-real-estate.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.