Jak wykształcić w sobie trwały nawyk oszczędzania?


Trwały nawyk oszczędzania

Dzisiejsza porada pochodzi z książki  Napoleona Hilla Prawa Sukcesu. Tom III i IV.

Dzisiaj chce Ci opowiedzieć, jak wytworzyć w sobie nawyk systematycznego oszczędzania.

Jak wiadomo, większość ludzi nie lubi tego określenia: „oszczędzanie”, gdyż kojarzy nam się przeważnie z tym, że musimy zrezygnować z czegoś przyjemnego w swoim życiu.

Wbrew pozorom Napoleon Hill mówi właśnie o tym, odwraca całą sytuacje, mówi o tym, że oszczędzanie nie powinno kojarzyć się właśnie z tym, że będziemy mieli mniej pieniędzy, tylko oszczędzanie powinno wiązać się z tym, że będziemy mieli więcej tych zasobów finansowych.

Dlaczego oszczędzanie jest tak ważne, jeżeli chodzi o osobisty rozwój, dążenie do jakiegoś osobistego celu?

Po pierwsze: jeżeli nie posiadamy żadnych oszczędności, okazuje się wtedy, że cały czas gryziemy się tym, tą naszą sytuacją finansową, która przeważnie ma taki zerowy bilans, czyli jak to się mówi w języku polskim: „ledwo starcza nam do pierwszego”. Powoduje to ciągły stres.

Po drugie: jeżeli nie mamy zasobów finansowych (nie mamy odłożonych pieniędzy), to każda sytuacja, gdzie możemy coś okazyjnie kupić np. pojawia się okazja, żeby kupić bardzo dobrą działkę lub bardzo dobrą nieruchomość w centrum miasta, na której moglibyśmy później zarobić, okazuje się, że nie możemy wyłożyć konkretnych pieniędzy.

Więc w tym kontekście mówi też Napoleon Hill, czyli jeżeli nie mamy oszczędności, nie mamy zgromadzonej puli pieniędzy, mamy mniejsze możliwości, niż osoby, które posiadają taką gotówkę.

Jakie Napoleon Hill daje tutaj podpowiedzi, odnośnie nawyku oszczędzania?

Te podpowiedzi są bardzo proste.

Mówi o tym, że oszczędzanie jest nawykiem. Tak samo jak u większości ludzi wydawanie bezsensowne pieniędzy, też jest nawykiem. Te bezsensowne wydawanie pieniędzy, to jest kupowanie tego, co w tym momencie nie jest nam potrzebne.

Więc po prostu Napoleon Hill mówi taką pierwszą poradę, która można znaleźć w książce Prawa Sukcesu. Tom III i IV, to jest to, żeby kupować to, co aktualnie jest nam potrzebne, a zaoszczędzone pieniądze, odkładać sobie np. na specjalne konto, które sobie na to przeznaczymy.

Po drugie, Napoleon Hill mówi o tym, żeby każdy grosik, każdą złotówkę, która gdzieś tam przecieka przez palce, której np. nie zauważamy, gdzieś tam powiedzmy te złotówki umieszczone są w naszych portfelach, żeby tak jakby zatroszczyć się o te pieniądze, żeby je odłożyć.

I wtedy, żeby po prostu wyeliminować nawyk, rozrzutnego wydawania pieniędzy, trzeba w to miejsce wstawić po prostu nawyk przyjemnego odkładanie tych zasobów finansowych.

To jest po prostu porada Hilla, co jeszcze znajdziemy w tej książce?

Znajdziemy jeszcze całą filozofie jak pozbyć się lęku przed biedą, przed ubóstwem. Druga rzeczą, którą znajdziemy, to jest nawiązanie do długów, do czego mogą doprowadzić długi i nauczymy się odróżniać długi, te dobre od tych złych długów i dzięki temu jeżeli chodzi o tą czwartą część Praw Sukcesu, to będzie ona miała dwie takie główne cechy.

Po pierwsze: zmotywuje nas do oszczędzania, a po drugie: zrozumiemy takie proste mechanizmy, które rządzą pieniądzem.

Np. będzie tutaj opowiedziana historia o tym, jak Henry Ford zarządzał swoimi pieniędzmi i dlaczego on zawsze miał oszczędności, dlaczego Edison też starał się mieć zawsze jakieś zaoszczędzone pieniądze. Dowiemy się także jaki napis został wyryty na ścianie jednego z banków i na pewno te historię jeszcze bardziej zmotywują, przekonają czytelnika do tego, że warto mieć oszczędności, jeżeli chce osiągnąć swój osobisty, życiowy sukces, warto zadbać o to, żeby mieć podstawy, a tymi podstawami mogą być właśnie zaoszczędzone pieniądze, zaoszczędzony kapitał.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Jedna myśl na temat “Jak wykształcić w sobie trwały nawyk oszczędzania?

  1. Jeżeli nie posiadamy żadnych oszczędności, okazuje się wtedy, że cały czas gryziemy się tym, tą naszą sytuacją finansową, która przeważnie ma taki zerowy bilans, czyli jak to się mówi w języku polskim: „ledwo starcza nam do pierwszego”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.