Proste sposoby na zmniejszenie rachunków


Proste sposoby na zmniejszenie rachunkówSposoby na zmniejszenie rachunków domowych

Porada, którą chce Ci dzisiaj przedstawić, zaczerpnięta jest z książki Mądry dom, Bogaty dom, autorstwa Witolda Wrotka.

Porada ta jest bardzo konkretna (tak jaki i cała książka), która mówi nam w prosty sposób, o tym co robić, jak kupować przeróżne sprzęty domowe, jak je wybierać, jak je użytkować, w takim celu, by nie tracić beznadziejnie pieniędzy.

Na pewno przypominasz sobie sytuacje, w której otwierasz kopertę, wyjmujesz rachunek i zadajesz sobie to, często zadawane pytanie:

Dlaczego mam, aż tyle zapłacić, dlaczego rachunek jest, aż tak wysoki?

Tutaj nasuwają się różne odpowiedzi, które znajdziesz w tej książce. Jedna z najprostszych odpowiedzi: prawdopodobnie, kupując pralkę,lodówkę i inne sprzęty do domu, dałeś się po prostu namówić sprzedawcy, a z tej książki dowiesz się i będzie to jedna z tez, które się tam pojawiają, że tak naprawdę sprzedawca, który sprzedaje Ci dany sprzęt, nie myśli tak naprawdę o tym, żebyś płacił małe rachunki (będzie oczywiście o tym mówił), ale tak naprawdę liczy się w tym wypadku jego prowizja, czyli gra tak jakby do swojej bramki.

To co przeżywasz, po otrzymaniu rachunków, można opisać jednym zdaniem: Wielkie zdziwienie.

Twoje rachunki zaczynają Cie przerażać i oczywiście dobrze wiesz, że tych rachunków dostajesz ileś tam miesięcznie. Więc, jeżeli mógłbyś w tym wypadku, zmniejszyć jakoś te rachunki (niektóre, jak można dowiedzieć się z tej książki, można zmniejszyć o połowę), to gra jest warta świeczki.

Porada z książki Mądry dom, Bogaty dom

Jak uchronić się przed tym, co mówią nam przeróżne katalogi, kiedy kupujemy jakiś sprzęt i przed tym co mówią nam sprzedawcy?

Czyli jak sprawdzić realnie, matematycznie w 100%, ile np. prądu zużywa dany sprzęt, który przed chwilą zakupiliśmy, który np. może być określany jako energooszczędny, a my możemy (jest na to sposób) sprawdzić, ile prądu pobiera to dane urządzenie.

Najlepszym momentem, na sprawdzenie ile dane urządzenie zużywa prądu, jest okres, gdzie tak naprawdę, można przeprowadzić ten test, czyli moment, kiedy wyjeżdżamy na weekend, mamy powiedzmy wolny dzień, gdy nie będzie nas w domu.

Wtedy pierwszym elementem jest wyłączenie wszystkich odbiorników prądu, oprócz np. lodówki, żeby sprawdzić, ile pobiera ona prądu. Wyłączamy więc wszystko i sprawdzamy, czy licznik, w tym momencie się już nie obraca. Gdy licznik przestał się już obracać, to zapisujemy, ile wskazał, zapisujemy godzinę i minuty, w momencie, w którym została włączona sama lodówka i wtedy po prostu należy czekać.

Jeżeli jest to jeden dzień, to po powrocie, zapisujemy, o której godzinie wróciliśmy i korzystając ze specjalnego wzoru, który zawarty jest w tej książce, można wyliczyć, ile konkretnie lodówka zużywa prądu.

Jakie są z tego korzyści?

Oczywiście pierwsza korzyść to, że będziemy wiedzieć, który element, naszego wyposażenia, naszego domu, pobiera ile energii. Dowiemy się, czy nie ma takich bezsensownych strat tej energii, a w ostateczności, jeżeli to jest nowy sprzęt, który jest jeszcze, w tym momencie na gwarancji, będzie go można po prostu zwrócić, jeżeli okaże się, że bardzo diametralnie, to ile pobiera dane urządzenie prądu, rożni się, od tego co zapisane jest w dokumentacji (co było gwarantowane przez sprzedawcę).

Jak sprawdzić, czy lodówka jest szczelna?

Inny ciekawy, konkretny sposób, to jak sprawdzić, czy nasza lodówka, jest szczelna. Okazuje się, że czasami, przez to, że lodówka jest nieszczelna, możemy tracić około 40 % energii.

Są takie dwie proste metody, o których mówi autor w książce, to, że można w ciemnym pomieszczeniu, włożyć do lodówki, zapaloną latarkę. Wtedy zamykając drzwiczki lodówki, będziemy mogli zobaczyć, sprawdzić, czy tak naprawdę, te drzwiczki są szczelne.

Będzie wtedy po prostu widać, czy światło, przechodzi przez te uszczelki, czy po prostu mamy szczelną lodówkę.

Inna metoda zaproponowana przez autora, to użycie zwykłej kartki papieru i wtedy zamykając drzwiczki, wkładamy, między drzwiczki, a lodówkę, taką kartkę i sprawdzamy, czy można, tą kartę wyjąć, czy tez nie. W ten sposób, także możemy sprawdzić, szczelność naszej lodówki.

Autor, skrupulatnie wylicza w książce, w setkach różnych obliczeń, ile można zaoszczędzić.

Uwaga! Z wyliczeń wynika, że nawet nie starając się bardzo, wykorzystując, tylko część wiedzy, która zawarta jest w publikacji Mądry dom, Bogaty dom, można spokojnie, przy w miarę dużej rodzinie, zaoszczędzić od 100 do 400 zł, na rachunkach.

Świetną sprawą jest, jeżeli planujemy w tym momencie budowę domu lub jesteśmy w trakcie budowy domu. Jeżeli wykorzystamy w tym momencie te rady, to może nie odczujemy tej zmiany na rachunkach, ale jeżeli porównamy sobie rachunki, które my płacimy, po wprowadzeniu zasad z książki, z rachunkami np. osób, które mieszkają w podobnych domach, będzie można być naprawdę zszokowanym.

Inne porady z książki Mądry dom, Bogaty dom

W książce można też znaleźć porady, jak np.: wybierając projekt domu, czy jego umiejscowienie, nawet działkę, już rozpocząć oszczędzanie energii, oszczędzanie na cieple.

Jest to książka, jeżeli ktoś myśli o budowie domu, jest w trakcie kupowania działki, która może się okazać niesamowitą inwestycją w porównaniu do swojej ceny (niecałe 20 zł). Jeżeli policzymy ile ona dla nas zaoszczędzi, zarobi, od momentu planowania budowy domu, do momentu, gdy już w nim zamieszkamy i będziemy już w nim mieszkać np. sześc miesięcy.

Książka ta jest w prostej linii, rozwinięciem książki Budżet domowy pod ostrzałem, ale jest w niej o wiele więcej, konkretnych obliczeń, które pomogą nam znaleźć, te luki, z których pieniądze wyciekają z naszego budżetu domowego.

Mądry dom, Bogaty dom», to bardzo wartościowa książka i naprawdę powoduje, że możemy miesiąc w miesiąc, rok, rocznie – zaoszczędzać niesamowite sumy pieniędzy.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.