W jakiej walucie wziąć kredyt mieszkaniowy?


Waluta kredytu mieszkaniowego

Gdy zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy w polskich złotych, to pozwoli nam to w miarę zaplanować swoje miesięczne wydatki, będzie można tak zrobić, bo wysokość raty jest stabilna, a jej wahania, uzależnione są głównie od zmieniającej się stawki referencyjnej WIBOR.

Biorąc walutowy kredyt  mieszkaniowy takiego komfortu nie będziemy mieć (zwłaszcza przy dużej zmienności kursów walut).

Kredyt mieszkaniowy w walucie

Decydując się na kredyt mieszkaniowy w walucie obcej, trzeba liczyć się z tym, że będziemy mieli do czynienia z ryzykiem kursowym, znaczy to, że jeśli polski złoty osłabi się wobec waluty, w jakiej brany jest kredyt, to rata naszego kredytu wzrośnie. Oczywiście w drugą stronę działa to podobnie, jeśli złoty będzie się umacniał wobec waluty kredytu, to nasza rata będzie malała.

Opcja z wyborem kredytu w walucie, nie musi się okazać gorsza od tej w złotówkach. Jeżeli nie obawiamy się ryzyka, które związane jest ze zmiennością ceny waluty, to wybór takiego kredytu może okazać się trafiony. Da nam to możliwość (jeśli kurs waluty będzie korzystny) zaoszczędzić na spłacie kredytu w porównaniu z ceną kredytu w polskich złotych.

Wielu specjalistów walutowych twierdzi, że złotówka będzie się w najbliższych latach umacniać, to kredyt walutowy może być sposobem, na zaoszczędzenie kilkuset złotych w porównaniu do kredytu w polskim złotym.

A wiec wybór waluty jest kwestią decyzji, czy chcemy mieć pewność, że rata kredytu mieszkaniowego będzie  stabilna, bez względu na zachowanie się złotówki w stosunku do innych walut (opcja z kredytem w złotym polskim), czy mamy odwagę podjąć ryzyko kredytu walutowego w zamian za niższe koszty kredytu, uwzględniając sytuacje, że w przypadku, gdy kurs waluty wzrośnie to rata naszego kredytu zbliży się do raty kredytu w złotówkach, a czasami stanie się wyższa.

Banki dają oczywiście swoim klientom możliwość wcześniejszego zareagowania na sytuacje niepewności na rynku walutowym (przewalutowanie kredytu – opcja dostępna za darmo w wielu bankach).

RRSO kredytu mieszkaniowego

Jeżeli będziemy porównywać ofertę kredytową w kilku bankach, to warto szczególną uwagę zwrócić  na tzw. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Jest wyrażony w procentach całkowity koszt kredytu (uwzględniający wszystko, czyli prowizje banku, odsetki oraz inne opłaty). Bank wylicza to na podstawie specjalnego wzoru, który ustalono ustawowo (pozwala to stosować jedną miarę dla wszystkich ofert kredytowych).  RRSO dla każdego kredytu mieskaniowego wylicza się osobno, uzależnione jest to, od wartości kredytu, czasu na który się go zawiera, a także kosztów jakie ponosi osoba, która bierze kredyt. Bank musi (obliguje go to tego ustawa) podawać ta wartość (nie maja tu znaczenia rożne marketingowe zabiegi, których celem jest promocja kredytu).

Spread walutowy przy kredycie mieszkaniowym

Gdy decydujemy się na kredyt walutowy, to koniecznie trzeba porównać wysokość tzw. spreadu walutowego. Jest to różnica w kursie kupna i sprzedaży waluty. Kredyt mieszkaniowy bierzemy po kursie kupna (jest on niższy), a spłacamy po kursie sprzedaży (jest on wyższy). Spread to koszt kredytu, który ma wpływ na wysokość płaconej raty już w złotówkach.

Musimy też pamiętać, że banki liczą naszą zdolność kredytową , nie biorąc pod uwagę sytuacji, które mogą pojawić się w naszym budżecie domowym (nowe wydatki, dochody przecież mogą się zmniejszyć).

Warto też więc określić maksymalną wysokość kwoty raty, jak możemy płacić i zastosować regułę 50/50. Chodzi o to, że kwota, która zostanie nam po odjęciu wszystkich bieżących wydatków, powinna być podzielona na dwie części : 50 % tej kwoty można przeznaczyć na spłatę zadłużenia, a druga połowę odkładamy, inwestujemy i w ten sposób stworzyć kapitał, który przyda się na nieprzewidziane sytuacje.

Jest to sposób dość rygorystyczny, który ogranicza znacząco możliwości zadłużenia, ale zapewnia nam bezpieczeństwo, a to jest przecież najważniejsze. Musimy pamiętać, że jeśli na spłatę zobowiązań kredytowych, wydamy więcej niż 70-80 % naszych pieniędzy, które zostaną nam po zapłaceniu wszystkich bieżących wydatków, to pułapka kredytowa, może stać się faktem, gdy nasza sytuacja finansowa się pogorszy.

Oferty kredytów mieszkaniowych można znaleźć w wielu bankach, więc warto wybrać kilka i dokładnie je porównać.

Najlepsze kredyty mieszkaniowe

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.