Kredyt na budowę domu – jak otrzymać?


Co jest potrzebne, by uzyskać dobry kredyt budowlany?

1. Działka budowlana

Działka budowlana, jest podstawowym elementem do tego, by dom w ogóle zbudować, a także otrzymać kredyt na jego budowę. Oczywiście można posiadać kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej, a więc działkę kupić z pomocą banku, ale skomplikuje to nam później wzięcie kredytu hipotecznego na budowę domu.

Bo będziemy musieli brać kredyt na budowę domu w banku, w którym posiadamy kredyt na zakup działki lub kredyt, który przeznaczyliśmy na zakup działki, trzeba będzie przenieść do nowego banku, w którym będziemy wnioskowali o kredyt budowlany.

Powoduje to komplikacje przy wnioskowaniu o kredyt budowlany, jednak należy o tym pamiętać, bo bardzo dużo działek, kupuje się za pomocą kredytu hipotecznego.

2. Dokumenty potrzebne do kredytu na budowę domu

Jeżeli posiadamy już działkę budowlaną i możemy przystąpić do budowy domu, to potrzebne będą określone dokumenty. Dokumentów tych jest więcej, niż w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

Potrzebne jest:

  • pozwolenie na budowę,
  • projekt techniczny naszego domu (bank dokładnie się temu przyjrzy, by wycenić dokładnie wartość takiej nieruchomości),
  • dokumenty świadczące, że jest to działka budowlana, nie tylko odpis z księgi wieczystej, ale także wypis i wyrys z rejestru gruntów,
  • bardzo dokładny harmonogram i kosztorys budowy.

Są to bardzo ważne dokumenty, bank na ich podstawie dokonuje nie tylko wyceny nieruchomości, ale będzie też rozliczał wykorzystanie transz.

3. Wybór kredytu hipotecznego

Gdy mamy przygotowany ten zestaw dokumentów, to pora na wybór dobrego kredytu hipotecznego, w odpowiednim banku.

Wybór nie jest taki prosty (jak w tradycyjnym kredycie hipotecznym), bo oprócz standardowych dylematów (wybór waluty, wybór wkładu własnego, czy wkładać pieniądze, czy też skorzystać z kredytu 100%), to trzeba się dobrze zastanowić na tym, który bank jest najlepszy po względem rozliczania transz.

Jest to bardzo ważny element przy kredycie budowlanym, bo niektóre banki rozliczają transze za pomocą faktur, inne za pomoc zdjęć z budowy, a jeszcze inne za pomocą inspekcji pracownika.

Dal kredytobiorcy najlepszym rozwiązanie są zdjęcia. Jest najprostszy sposób i zarazem najmniej kosztowny. Najlepiej też pomagają przy budowie domu systemem gospodarczym.

Najgorszym rozwiązaniem jest dostarczanie faktury. Powód jest bardzo prosty, nie wszystkie elementy budowy domu (praca, zakup materiałów) są fakturowane.

W przypadku inspekcji pracownika banku, to też jest to dobre, gdy oczywiście wykorzystujemy transze zgodnie z przeznaczeniem, ale trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami (100-200 zł), bo bank za fatygę swojego pracownika, pobierze od nas dodatkową opłatę.

Wszystko to jest podstawą i ważną kwestia przy szukaniu kredytu budowlanego.

Najlepsze kredyty hipoteczne

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.