Jak nie płacić podatku Belki?


Co to jest podatek Belki?

Podatek Belki jest to podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 % od jakichkolwiek zysków, które osiągane są z lokat, akcji, funduszów inwestycyjnych.

A więc jest to dla nas dodatkowe obciążenie, które powoduje, że nasz zysk jest realnie mniejszy z produktów inwestycyjnych.

Jak ominąć podatek Belki?

Można np. korzystać z tzw. lokat codziennych albo kont oszczędnościowych, które mają kapitalizacje codzienną . Oznacza to, że dzięki kapitalizacji codziennej będziemy mieli naliczane codziennie odsetki do naszego rachunku. Od tych odsetek pobierany jest podatek albo nie. Jeżeli podatek od naliczonych tak odsetek (w systemie kapitalizacji codziennej) jest niższy niż 50 groszy, to zaokrągla się go zgodnie z prawem do dołu, czyli do zera.

Tak więc podatek, który należny jest od takiej kapitalizacji codziennej, czy od lokaty z kapitalizacją codzienną wynosi po prostu 0. Podatki zaokrąglamy do pełnych złotych, jeżeli podatek wynosi 60 groszy do zaokrąglamy go do jednego złotego, a gdy jest to poniżej 50 groszy, to zaokrąglamy go do zera złotych.

Podatków można jeszcze uniknąć używając formuły ubezpieczenia. Czyli lokaty opakowane w polisy ubezpieczeniowe (poliso-lokaty), produkty strukturyzowane, także opakowane w polisę, spowodują, że zysk na tych inwestycjach, nie będzie obarczony podatkiem Belki.

Jest to przywilej ubezpieczeń (formuły ubezpieczeń), które nie pociągają za sobą konsekwencji w postaci podatku od zysków kapitałowych.

Jednak trzeba pamiętać, że wszelkie inwestycje w postaci polisy ubezpieczeniowej nie są np. objęte gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego, tak jak to jest w przypadku tradycyjnych lokat bankowych.

Więc poliso-lokaty nie są można powiedzieć  tak bezpieczne, jak tradycyjne lokaty bankowe, bo tutaj BFG gwarantuje nam 100 % wypłatę w przypadku do lokaty 50 tysięcy euro, natomiast ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny w przypadku poliso-lokat, gwarantuje nam tylko wypłatę 50 % wartości poliso-lokaty. Więc różnica jest znacząca.

Można też wykorzystać jeden (długoterminowy) produkt, który pomoże uniknąć podatku Belki. Są to nieruchomości. Jeżeli kupujemy nieruchomość i ją sprzedamy po 5 latach od zakupu, to wtedy unikniemy płacenia jakiegokolwiek podatku. A szansa, że przez te 5 lat zysk z takiej nieruchomości będzie jest bardzo duża. Więc realnie możemy oszczędzić wiele pieniędzy. Ale trzeba pamiętać, ze nieruchomości to inwestycja długoterminowa.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.