Refinansowanie kredytu – czyli sposób na niższe raty ..


Kredyt refinansowy

Jeśli masz zaciągnięty jakiś czas temu kredyt hipoteczny, to może warto zastanowić nad jego zmianą i wziąć pod uwagę kredyt refinansowy (który zastępuje stary kredyt) lub kredyt konsolidacyjny (ten pozwoli połączyć kilka mniejszych kredytów w jeden). Możesz w ten sposób sporo oszczędzić, bo miesięczna rata może być mniejsza nawet o 200 zł.

Masz kredyt mieszkaniowy w złotówkach? – zmiana Ci się opłaci..

Gdy kredyt został zaciągnięty mniej więcej rok temu, to pomysł z zamianą kredytu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Marże były wtedy bardzo wysokie (średnio 3 %), a dzisiaj mogą być o połowę niższe.

Dobrze wyjść można także na konsolidacji kilku kredytów gotówkowych lub kredytów gotówkowych i kredytu mieszkaniowego. Oprocentowanie kredytów gotówkowych dochodzi do 20 %, więc jeżeli marża dla kredytu konsolidującego kredyty gotówkowe będzie wyższa niż marża kredytu mieszkaniowego, to i tak będzie mniejsza od obecnej. Pozwoli to na zmniejszenie miesięcznych odsetek nawet o 50 %. Jednak kredyt konsolidacyjny wiąże się z zabezpieczeniem na nieruchomości.

Ile możemy w ten sposób oszczędzić?

Jeśli np. zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 240 000 zł na 30 lat, to przy średniej dziś marży miesięczna rata może być niższa o ok. 60 zł. Gdyby udało się uzyskać marżę, która jest najniższa na rynku (1,35 %), to oszczędność może wynieść nawet 188 zł. Banki często zwalniają w takich sytuacjach także z prowizji.

Można też pomyśleć o zwiększeniu kredytu  (jeśli mamy taką potrzebę, np. potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania). Potrzebne do tego celu informacje uzyskasz w banku.

Kredyty walutowe

Marża kredytu zaciągniętego w walucie jest obecnie też niższa – jednak w tym wypadku trzeba liczyć się dodatkowymi kosztami. Warunkiem przeniesienia kredytu do innego banku, jest jego spłata (w przeliczeniu na złotówki), a następnie nowy bank ponownie przeliczy jego kwotę ze złotówek na franki czy euro.  Banki stosują nieopłacalne kursy przeliczenia walut,więc takie operacje rzadko bywają korzystne dla ich klientów.

Na co zwrócić uwagę przy kredycie refinansowym?

Bank może zaproponować wydłużenie okresu kredytowania (np. z 30 na 40 lat). Pociągnie to za sobą zmniejszenie miesięcznej raty ( bo będziemy spłacać kredyt dłużej), ale bank naliczy także więcej odsetek i całkowita kwota kredytu do spłaty stanie się większa.

Będziemy musieli też w związku z przeniesieniem kredytu, dokonać nowego wpisu do księgi wieczystej (koszt 200 zł). Do czasu uprawomocnienia się wpisu (trwa to nawet pół roku) należy też ubezpieczyć kredyt (koszt kilkadziesiąt złotych miesięcznie), więc warto pamiętać o dodatkowych kosztach podejmując decyzje o refinansowaniu kredytu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.