Rodzaje funduszy inwestycyjnych


Jakie można wyróżnić typy funduszy inwestycyjnych?

Fundusze inwestycyjne mogą zostać podzielone według dwóch kryteriów: dostępności danego funduszu oraz polityki inwestycyjnej jaką realizuje dany fundusz.

Fundusz inwestycyjny to generalnie element czy też podmiot zbiorowego inwestowania, w którym kupuje się udziały i powierza funduszowi i towarzystwu, które zarządza funduszem, inwestowanie tych pieniędzy w różne spółki.

Zarządzający funduszem na zlecenie inwestorów wybiera jak najlepsze papiery wartościowe, po to, żeby wartość jednostek, które kupili rosła w przyszłości.

Jednak nie do każdego funduszu można o tak sobie przystąpić.

Jakie fundusze inwestycyjne?

Najpopularniejsze są fundusze otwarte, są to najbardziej płynne fundusze, których jednostki można kupić i wypłacić właściwie codziennie.

Najmniej dostępne są fundusze zamknięte, są to fundusze tworzone na określony czas, które sprzedają tzw. certyfikaty inwestycyjne, które można nabyć od funduszu tylko w określonym czasie.

Później te certyfikaty można kupić, sprzedać giełdzie papierów wartościowych lub sprzedać do funduszu, ale jedynie w momencie wykupu przez fundusz tych certyfikatów (np. za 5 lat od momentu wystartowania funduszy).

Ze względu na politykę inwestycyjną można spotkać się z funduszami akcji, czyli funduszami, które inwestują w rożnego rodzaju akcje (małych i średnich spółek, dużych spółek, spółek polskich i zagranicznych itd).

Możemy też spotkać fundusze obligacji, fundusze mieszane, czyli fundusze, które inwestują w mix obligacji i akcji. Tutaj można rozróżnić dwa rodzaje takich funduszy: fundusze hybrydowe, stabilnego wzrostu, które są bezpieczne, w których udział akcji nie przekracza zwykle 20 %  oraz fundusze zrównoważone, gdzie ten udział akcji może byc nawet 50-60 %, a reszta może stanowić inwestycje w obligacje.

Możemy też spotkać się z funduszami inwestycji alternatywnych czy też z funduszami hedgingowymi, które inwestują już w bardziej ryzykowne, wyrafinowane produkty inwestycyjne  m.in : w kontrakty terminowe, surowce, waluty. Inwestycja w takich fundusz wiąże się z większym ryzykiem oraz także z większymi progami wejścia, czyli trzeba zainwestować większe kwoty. Są to inwestycje przeznaczone dla inwestorów, którzy posiadają większe zasoby pieniędzy i mogą przeznaczyć część tych pieniędzy na bardziej ryzykowane fundusze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.