Fundusz inwestycyjny dla dziecka


Fundusze inwestycyjne – sposób na zabezpieczenie przyszłości dziecka

Pieniądze, które są gromadzone w funduszu inwestycyjnym są wpłacane przez przedsiębiorstwa, gminy, a także przez osoby indywidualne (inwestorów).

Fundusz, inwestuje następnie ten kapitał  (robią to wyspecjalizowani doradcy), tak aby przyniósł dodatkowy zysk (pieniądze lokowane są np. w akcjach, obligacjach).

Można inwestować na trzy sposoby:

Wybieramy fundusz inwestycyjny i wpłacamy na niego pieniądze.

Na początku warto jednak sprawdzić, jakie zyski przyniósł wybrany przez nas fundusz inwestycyjny w minionych latach (rankingi można znaleźć w codziennej prasie).

Następnym krokiem jest wizyta w banku lub biurze maklerskim i podpisanie umowy o otwarcie rejestru. Za pierwszym razem minimalnie trzeba będzie wpłacić (zwykle tak bywa) 100 zł, następne wpłaty mogą wynosić 50 zł.

Przy każdej wpłacie do funduszu inwestycyjnego otrzymamy tzw. jednostki uczestnictwa. Trzeba będzie też uiścić przy tym prowizje. Wysokość prowizji uzależniona będzie od rodzaju wybranego  funduszu inwestycyjnego oraz od sumy wpłaconych przez nas pieniędzy.

Trzeba pamiętać, że im bezpieczniejszy  fundusz inwestycyjny i wyższa kwota, tym opłata jest niższa.

Jeżeli naszym zamiarem jest oszczędzanie przez wiele lat, to warto wybrać fundusz inwestycyjny, który inwestuje głównie w akcje spółek, które notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Gromadzimy pieniądze w ramach jednego z Programów Systematycznego Oszczędzania

System ten oferowany jest przez wiele Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Będąc ich klientem zobowiązujemy się do dokonywania regularnych wpłat o określonej wysokości (można ustawić sobie zlecenie stałe na ROR).

Najczęściej wymagana jest pierwsza wpłata w wysokości 50-100 zł, ale bywa też, ze jest to nawet 300 zł. W zamian nie trzeba płacić opłaty manipulacyjnej lub można uzyskać znaczną zniżkę.
Oszczędzamy ze specjalistyczną firmą.

Programy inwestycyjne oferują m.in: Towarzystwo Ubezpieczeń Skandia , Towarzystwo Ubezpieczeń Axa.

Ze Skandią umowę podpisuje się na co najmniej 15 lat. Minimalna składka to 200 zł, przy jednorazowej wpłacie – co najmniej 10 tysięcy zł. Pieniądze lokowane są w wybrane fundusze inwestycyjne.

Jeżeli chodzi o zalety takiego oszczędzania, to główną jest możliwość przenoszenia środków (tzw. konwersja) między rożnymi funduszami, które należą do towarzystwa bez płacenia tzw. podatku Belki. Tutaj jednak potrzebna będzie niezbędna wiedza, dlatego lepiej zdecydować się na dokonywanie wpłat do jednego funduszu.

Następną zaletą jest to, że zgromadzone w ten sposób pieniądze nie wchodzą w skład spadku i uprawniona osoba (dziecko) otrzyma je bez zbędnych formalności.

Musisz o tym pamiętać! Jeżeli będziesz chciał wycofać wcześniej pieniądze, to musisz liczyć się z bardzo wysoką opłatą – może to być nawet połowę wpłaconego kapitału.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.