Hipoteka – kiedy zakłada się hipotekę?


Jak założyć hipotekę?

Gdy starasz się o kredyt na mieszkanie i bank Ci go udzieli – będziesz musiał założyć hipotekę.

Jest specjalny wpis do księgi wieczystej, którego celem jest zabezpieczenie banku na wypadek, gdybyś nie spłacał kredytu, który został Ci udzielony na zakup mieszkania czy też innej nieruchomości. Jeżeli po zaciągnięciu kredytu, nie będziesz wywiązywał się ze swoich obowiązków, to bank będzie miał prawo przejąć nieruchomość. Jest to zgodne z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym.

Wpis hipoteki do księgi wieczystej

Aby założyć hipotekę, należy dokonać wpisu do księgi wieczystej danej nieruchomości ( w tym wypadku będzie to mieszkanie kupione na kredyt). Jeżeli mieszkanie ma założoną księgę wieczystą (najczęściej sprawy te załatwia notariusz po zawarciu umowy sprzedaży) i bank udzieli Ci kredytu, musisz iść do sądu ksiąg wieczystych i tam złożyć wniosek o wpis hipoteki.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty z banku, które dotyczą Twojego kredytu hipotecznego. Wniosek o wpis opłacisz w kasie sądu ksiąg wieczystych.

Najczęściej na rzecz banku wpisuje się dwie hipoteki (zwykła, której celem jest zabezpieczenie kredytu oraz kaucyjna – ta hipoteka zabezpiecza odsetki). Każda z tych hipotek kosztuje 200 zł (łącznie 400 zł).

Niektóre banki wymagają od swoich klientów tylko wpisu hipoteki kaucyjnej i wtedy obejmuje ona zarówno wysokość kredytu jaki i odsetek. Koszty są mniejsze – zapłacisz wtedy tylko 200 zł.

Hipoteka jest wpisana w dziale IV księgi wieczystej. Znajdują się tam dane wierzyciela (bank, który udzielił kredytu), a także kwoty kredytu i odsetek do spłacenia.

Jeżeli kredytobiorca nie spłaca kredytu, to pierwszeństwo w żądaniu egzekucji długu z tej nieruchomości ma bank, na rzecz którego wpisano pierwszą hipotekę.

Kupienie mieszkania na kredyt i obciążenie go hipoteką, nie ogranicza praw właściciela mieszkania do rozporządzania nim. Wierzyciel nie ma żadnej władzy nad nieruchomością dzięki hipotece, dopóki spłacany jest kredyt. Nieruchomość, która obciążona jest hipoteką, może być przekazana w darowiźnie, można zapisać ją w testamencie, możemy też ją sprzedać.

Gdy znajdziemy kupca na mieszkanie, to należy wystąpić do banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt, by wystawił zaświadczenie o kwocie kredytu, która została nam do spłacenia.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba, której będziemy sprzedawać mieszkanie, też będzie chciała kupić je na kredyt. Wtedy kredyt tej osoby zostanie przelany nas spłatę naszego. My otrzymamy zaświadczenie z banku i na jego podstawie sąd wykreśli naszą hipotekę. Następnie do księgi wieczystej zostanie wpisana nowa hipoteka, która zabezpieczy kredyt nowego właściciela.

Sprawdź wpisy w księdze wieczystej gdy:

  • chcesz kupić nieruchomość,
  • chcesz wydzierżawić ją od kogoś.

Dowiesz się z niej:

  • czy osoba, która sprzedaje nieruchomość jest je właścicielem,
  • czy sprzedający spłacił kredyt hipoteczny,
  • czy w związku ze spłatą kredytu hipoteka została wykreślona,
  • czy nieruchomość nie objęto postępowaniem egzekucyjnym,
  • czy inne osoby nie mają prawa do nieruchomości.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.