Jak oszczędzać energię? – komputer …


Jak oszczędzać energię?

Jeżeli chodzi o urządzenia takie jak komputer, drukarka, monitor itp., to warto pamiętać, aby wyłączać je głównym przyciskiem, który znajduje się na urządzeniu lub wyjąć wtyczkę z gniazdka.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie przedłużaczy i rozdzielaczy z wyłącznikiem, będzie można wtedy odłączyć od sieci kilka urządzeń jednocześnie.

Nowoczesny sprzęt komputerowy posiada specjalną funkcje, która pozwala oszczędzać energię. Energia elektryczna zużywana jest tylko w tych obszarach, które są wykorzystywane do pracy. Tą funkcje należy uaktywnić (jeżeli nasz komputer ją posiada), ponieważ nie jest ona aktywowana automatycznie. Warto o tym pamiętać, bo włączenie tej funkcji pozwoli zaoszczędzić nawet 49 % energii.

Wygaszacz ekranu monitora nie zmniejszy zużycia energii. Możemy dezaktywować funkcję wygaszania,a wtedy po ok. 10 minutach nieużywania monitor się wyłączy.

Drukarkę i skaner włączaj tylko wtedy, gdy masz zamiar korzystać z tych urządzeń.

Niektóre części komputera (procesor, karta graficzna lub karta dźwiękowa) w zależności od modelu mają rożne zapotrzebowanie na prąd elektryczny. Także warto zwrócić uwagę (przy zakupie nowej części) na jej efektywność energetyczną.

Laptop jest bardziej efektywny pod względem zużycia energii, niż komputer stacjonarny.

Faksy, automatyczne sekretarki mają specyficzną  pracę, dlatego nie można całkowicie wyłączać tych urządzeń. Dlatego warto używać faksów z funkcją „sleep”. Urządzenie pozostaje wtedy w trybie gotowości i zużyje mniej energii, niż pozbawione tej funkcji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.