Co to jest hipoteka, na czym polega hipoteka ?


Hipoteka

Gdy bierzemy kredyt mieszkaniowy (lub na kupno domu), to bank, który udziela nam pożyczki, chce mieć pewność, że oddamy dług i żąda zabezpieczenia na tej nieruchomości. Nazywa się to hipoteka.

Banki często wymagają od swoich klientów dwóch wpisów w księgach wieczystych.

Jest to:

  • hipoteka zwykła, której celem jest zabezpieczenie kapitału
  • hipoteka kaucyjna, której celem jest zabezpieczenie odsetek oraz kosztów kredytu.

Aby powstała hipoteka, należy dokonać odpowiedniego wpisu w dziale IV księgi wieczystej naszej nieruchomości. Pozwoli to bankowi na żądanie tzw. zaspokojenia z tej nieruchomości. Bank zajmie obciążoną nieruchomość i ją sprzeda, aby odzyskać pieniądze, gdy nie spłacimy kredytu.

Jeżeli sprzedamy obciążona nieruchomość innej osobie, to nic to nie da, bo nie narusza to praw banku-wierzyciela. Zażąda on spłaty długu od osoby, która kupi nieruchomość, nawet gdy ten nic nie będzie wiedział o hipotece.

Hipoteka wygaśnie z chwila spłaty długu, który zabezpiecza. Należy wtedy złożyć wniosek o wykreślenie jej z księgi wieczystej wraz z zaświadczenie z banku o spłacie kredytu.

Gdy hipoteka zostanie wykreślona bezpodstawnie (np. w wyniku pomyłki) wygaśnie ona z upływem 10 lat.

Rodzaje hipoteki

  • hipoteka zwykła (umowna) – gdy wysokość długu jest znana (np. dług wraz z odsetkami),
  • hipoteka kaucyjna – gdy w chwili ustanawiania hipoteki, nie można określić wysokosci długu (najczęściej ustanawiana dla wierzytelności walutowych), hipoteka ta ma oznaczoną maksymalną kwotę, do wysokosci której bank może domagać się zaspokojenia,
  • hipoteka przymusowa – ustanawia się ją jako zabezpieczenie wierzytelności, które są stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym oraz ugodą przed sądem,
  • hipoteka łączna – ustanawia się ją dla kilku nieruchomości w ten sposób, że  wierzyciel wybiera sobie tę, z której będzie żądał zaspokojenia długu ..

Nie pozwól, by Twoje wymarzone mieszkanie stało się przekleństwem do końca życia…

77 błędów 77 błędów»

Jeśli właśnie kupujesz mieszkanie, nie możesz sobie pozwolić na przeoczenie jakichkolwiek usterek w mieszkaniu – ukryte wady mogą doprowadzić do ruiny finansowej. W eBooku 77 błędów przeczytasz o aspektach prawnych zakupu nieruchomości, haczykach i chwytach sprzedawców, sprawdzaniu wiarygodności dewelopera, pośrednikach nieruchomości itp. Ten eBook pomoże Ci uniknąć kosztownych pomyłek i wybrać właściwe, wymarzone przez Ciebie mieszkanie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.