Krajowy Rejestr Długów – jak trafia się do rejestru długów?


Wpisanie dłużnika do KRD

Do Krajowego Rejestru Długów wpisywane są osoby, które zalegają z opłatami ( nie płacą czynszu za mieszkanie, rat w banku).

Rejestr długów został wymyślony, by firmy (np. operatorzy telefonów komórkowych), bez problemu mogły sprawdzić, czy osoba, która chce zawrzeć umowę nie ma długów i czy jest wypłacalna.

Jeżeli  nazwisko dłużnika figuruje w Krajowym Rejestrze Długów, to wtedy jego szanse na kupienie towaru na raty, telefonu komórkowego w promocji są bardzo małe.

Wpis o dłużniku może być przechowywany w rejestrze nawet 10 lat.

Kto trafia do Krajowego Rejestru Długów?

Prawo przesłania informacji o dłużnikach mają tylko niektóre instytucje. Są one wymienione w specjalnej ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Mogą to robić m.in: banki, firmy świadczące usługi leasingu, zakłady ubezpieczeń, operatorzy telekomunikacyjni, operatorzy telewizji kablowej i satelitarnej, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, zakłady energetyczne, zakłady komunikacji miejskiej.

Od 14 czerwca 2009 r., dzięki nowelizacji ustawy o Biurach Informacji Gospodarczej, mogą to również robić firmy windykacyjne i tzw. fundusze sekurytyzacyjne! A więc instytucje, które masowo skupują od banków niespłacane w terminie kredyty i starają się je odzyskać.

Do instytucji, które mogą wpisywać dłużników na czarne listy , zostały dopisane m.in. osoby fizyczne. Można więc np. zgłosić swojego sąsiada, jeśli pożyczyło mu się pieniądze, a on ich nie chce oddać. Ale tutaj musi być spełniony warunek: dług musi wynosić co najmniej 300 zł oraz trzeba uzyskać tytuł wykonawczy – nakazu zapłaty lub wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności..

By zrobić to zgodnie z prawem, muszą być spełnione określone warunki:

  • łączna kwota długu musi wynieść co najmniej 200 zł, a okres zadłużenia nie może być mniejszy niż 60 dni.
  • wierzyciel musi powiadomić dłużnika o zaległościach listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, musi wyznaczyć mu także miesięczny termin na zapłacenie zaległości.

Jak dowiedzieć się, czy nasze nazwisko figuruje w Krajowym Rejestrze Długów?

Każdy ma prawo sprawdzić, czy jego dane figurują na Krajowej Liście Dłużników (art. 18 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych). Raz na 6 miesięcy można to zrobić to bezpłatnie. Za częstsze korzystanie z takiej informacji pobierana jest opłata (ok.35 zł).

Gdy w Krajowym Rejestrze Długów znajdują się nasze dane, a dług został zapłacony, to naszym prawem jest zażądać usunięcia tych danych. Obowiązkiem instytucji, której spłaciliśmy dług (w terminie 14  dni od daty uregulowania należności) jest wystąpienie do biura rejestru długów z prośbą o usunięcie danych dłużnika.

Dłużnik może sam napisać podanie do Biura Informacji Gospodarczej o usunięcie jego danych. Do podania należy dołączyć wiarygodny dowód, na uregulowanie długu oraz podać swój adres, dane instytucji, która zgłosiła go do rejestru i powołać się na załączony dowód, który potwierdza spłacenie długu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

4 myśli na temat “Krajowy Rejestr Długów – jak trafia się do rejestru długów?

  1. W jaki sposób osoba fizyczna wpisać na liste dłużników osobę fizyczną na którą ma prawomocny wyrok sądu z zasądzonymi kosztami na rzecz powoda?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.