Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego?


Obniżenie rat kredytu hipotecznego

Jeżeli raty kredytu hipotecznego są zbyt dużym obciążenie twojego budżetu domowego, to zastanów się  nad kilkoma ewentualnymi wyjściami, które pozwolą Ci zmniejszyć raty kredytu.

Jak zmniejszyć raty kredytu hipotecznego?

Refinansowanie kredytu

Pierwszą możliwością, która pozwoli Ci zmniejszyć raty kredytu jest refinansowanie kredytu (przeniesienie kredytu do innego banku).

Co zyskasz na refinansowaniu kredytu?

Przede wszystkim możemy obniżyć oprocentowanie tego kredytu, możemy także zmienić walutę (jeżeli mamy kredyt w złotówkach, to możemy zmienić walutę na franka szwajcarskiego albo euro i zmniejszyć ratę kredytu lub wydłużyć okres kredytowania).

W ten sposób można zmniejszyć raty kredytu – refinansując kredyt.

Jednak refinansowanie kredytu nie jest takie proste. Banki przede wszystkim bardzo mocno zmieniły ofertę kredytów hipotecznych (jest ona mniej dostępna, ale też droższa jeżeli chodzi o marże kredytowe ), więc może się okazać że refinansowanie kredytu jest po prostu nieodpowiednie  i bezcelowe.

Inne sposoby na zmniejszenie raty kredytu hipotecznego

Można np. wydłużyć okres kredytowania ( z 20 do 30 lat), może to obniżyć ratę o kilkaset, a nawet 1000 zł .

Możemy przewalutować kredyt, tutaj sytuacja jest podobna, jak przy refinansowaniu kredytu, w obecnej chwili przewalutowanie kredytu w złotówkach na kredyt w euro czy we frankach szwajcarskich, może dać niższą ratę, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę aktualne marże w kredytach walutowych, a także aktualny kurs (słaby kurs złotówki), może się okazać, ze bardzo wzrosła nam kwota kredytu do spłaty, po tym przewalutowaniu.

Następny sposób na zamiana rat malejących na równe. Jeżeli chodzi o raty równe, to są one przez około 1/3 okresu kredytowania niższe od rat malejących. Więc jeżeli masz system spłat rat malejących, a jesteś na początku okresu kredytowania, to zmiana na raty równe sprawi, że rata kredytu będzie mniejsza.

Kolejny sposób to wkład własny. Gdy dopiero bierzesz kredyt hipoteczny, to Twój wkład własny zmniejszy Ci kwotę kredytu o którą musisz wnioskować i w ten sposób będziesz płacił niższą ratę.

Wkład własny ułatwi także w tej chwili uzyskanie kredytu hipotecznego. Będziesz też mógł dzięki niemu uzyskać lepsze warunki cenowe.

Jeżeli masz już kredyt hipoteczny i posiadasz wolną gotówkę, to możesz ją przeznaczyć na nadpłatę kredytu i zmniejszyć sobie ratę kredytu hipotecznego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.