Dobry biznes plan – jak napisać biznes plan dla firmy ? (2)


Merytoryczny biznesplan

Zachowanie rzeczowości w biznesplanie jest bardzo ważne, a sam dokument powinien zachęcać do lektury. Niżej przedstawiono kilka rad dotyczących tego, jak pisać biznesplan.

• Logiczna całość. Dokument taki jak biznesplan musi być logiczny i uporządkowany. Warto na samym początku przed przystąpieniem do prac sporządzić całkowity konspekt planu biznesowego oraz przygotować różnego rodzaju materiały źródłowe, które przychodzą nam na myśl, a mogą być pomocne: książki, raporty, z których korzystamy, tworząc wykresy, czy informacje o stanie lub prognozach rynkowych.

• Rozwaga przy pisaniu biznesplanu. Pisanie biznesplanu to kilkutygodniowa praca. W kolejnych rozdziałach będą przedstawione szczegółowe przykłady, które mogą okazać się bardzo pomocne. Warto jednak zawsze po zakończeniu każdego z etapów tworzenia biznesplanu poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się, wypisać kluczowe słowa do opracowanej części i następnie zadawać sobie pytania z różnej strony do każdego z priorytetowych słów, tak by zamykając rozdział, zweryfikować, czy przypadkiem o czymś nie zapomnieliśmy.

• Sprawdzanie biznesplanu. Ważne jest również to, by na bieżąco sprawdzać tworzony przez nas dokument. Taka analiza pomoże nam uniknąć niejasności czy niespójności dokumentu, np. kiedy kończymy pisać jeden rozdział w piątek, a do dalszej pracy wracamy dopiero po weekendzie.

• Wartość dla klienta. Musimy przywiązywać dużą wagę do oferowanego przez nas produktu lub usługi oraz wartości dla klienta.

Do kogo kierujemy skuteczny biznesplan?

Każdy biznesplan tworzony jest zazwyczaj w celu pozyskania inwestorów. Należy dodatkowo zaznaczyć, że osoba, która samodzielnie tworzy taki dokument, by później uruchomić na jego podstawie działalność, również jest inwestorem.

W takim razie zastanówmy się nad tym, czego zazwyczaj szukają potencjalni inwestorzy w przedstawianych im biznesplanach.

• Produkt lub usługa. Inwestorzy próbują doszukać się innowacyjności, tego, czy taki produkt już istnieje, a jeśli tak, to czym się wyróżnia. Ta tematyka zostanie dokładnie przestawiona w rozdziale 3.2.

• Wartość dla klienta. Opisana dokładnie w rozdziale 1.2.

• Kadra zarządzająca. Potencjalni inwestorzy przywiązują dużą wagę do tego, kto będzie kierował nowo powstałą organizacją oraz zwracają uwagę na doświadczenie i kompetencje całej kadry, tego, czy pracowali oni już ze sobą, czy się wzajemnie uzupełniają. Dokładnie przedstawione to jest w rozdziale 3.3.

• Rozmiar rynku oraz jego perspektywy. Inwestorzy uważają również na to, czy rynek, na którym będzie działać nowa firma, ma perspektywy wzrostowe oraz czy jest to rynek wystarczających rozmiarów i o dużym potencjale.

• Ryzyko, unikanie go oraz wykorzystywanie możliwości. Inwestorzy nie lubią niedomówień, niespodzianek i nieciekawych problemów, dlatego biznesplan powinien opisywać realistyczne ryzyko oraz sposoby zminimalizowania go.

Interesującym przykładem inwestorów są tak zwani „Aniołowie Biznesu”, czyli zamożne osoby, które z własnych środków udzielają wsparcia, w zamian za udziały w tym nowym przedsięwzięciu. Sposób finansowania, w bardzo ogólny sposób, przedstawia poniższa ilustracja.

Ilustracja 4. Schemat działania „Anioła Biznesu”. Źródło: opracowanie własne.

W Polsce Aniołowie Biznesu to wciąż nowość, ale ich grupa systematycznie się powiększa, nierzadko tworząc sieci lub grupy Aniołów Biznesu, którzy łączą się, by wspólnie finansować nowe przedsięwzięcia.

Artur Jahns

Jak skorzystać z wiedzy zawartej w pełnej wersji ebooka?

Biznesplan to nie tylko dokument, który służy do popisywania się przed inwestorami. Ci, którzy uważają, że mają biznesplan swojej firmy W GŁOWIE, w większości przypadków nie rozwijają się tak dynamicznie, jak by chcieli i — co najważniejsze — JAK BY MOGLI.

zobacz : Skuteczny biznesplan

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.