Jak oszczędzać na ogrzewaniu? – kolejne porady …


Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Każdy zdaje sobie z tego sprawę, że ogrzewanie mieszkania pochlania dużo energii i pieniędzy. Warto więc wykorzystać porady na temat racjonalnego zarządzania ciepłem w domu, pomogą one zmienić nasze codzienne nawyki, które są związane z eksploatacją ogrzewania. Dowiedz się co zrobić, by ogrzewanie mieszkania było znacznie tańsze…

1. Pamiętaj o nieprzegrzewaniu pomieszczeń, zadbają o sprawnie działające termostaty przy kaloryferach, pomoże Ci to racjonalnie gospodarować ciepłem. Jeżeli obniżysz temperaturę o 1 stopień C, to możesz zaoszczędzić ok. 5 % ciepła.

Jeżeli chodzi o zalecaną temperaturę dla pokoi dziennych, to wynosi ona 20 stopni C (jeżeli w mieszkaniu jest małe dziecko to – 22 stopnie C), w sypialni, podczas, gdy śpimy temperatura powinna wynosić – 18 stopni C, a w łazience – 24 stopni C.

Temperaturę należy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli wyjeżdżasz na urlop, weekend, to nie wyłączaj całkowicie ogrzewania, zmniejsz je jedynie o kilka stopni, po powrocie nie będzie musiał długo ogrzewać mieszkania.

2. Warto często wietrzyć mieszkanie.  Będziesz się lepiej czuł, więc nie rezygnuj z tego w obawie, że utracisz ciepło. Mieszkanie powinno być wietrzone krótko, ale intensywnie (nie pozostawiaj uchylonego okna przez cały dzień), w ten sposób nie stracisz ciepła i jednocześnie nie wychłodzisz mieszkania. Gdy poczujesz w mieszkaniu powiew świeżego powietrza, możesz być pewien, ze nastąpiła jego wymiana.

3. Wszystkiego rodzaju obudowy, firany, meble, które są ustawione blisko kaloryferów, gruba warstwa farby, zakłócają ich prace i nie pozwalają na rozprzestrzenianie się ciepła na całe pomieszczenie. Meble ustawiaj w odległości przynajmniej 1 metra od kaloryfera. Gdy chcesz pomalować grzejnik, to najpierw usuń starą farbę i dopiero nałóż nową. Warto pomyśleć zamontowaniu ekranów zagrzejnikowych z materiału izolacyjnego. Ich zadaniem jest odbicie strumienia ciepła, dzięki czemu jest on kierowany do wewnątrz, a nie ogrzewa mieszkania sąsiada 🙂 .

4. Koniecznie wymień okna jeżeli masz nieszczelne. Pozwoli to naprawdę dużo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nieszczelna okno, to poważna utrata ciepła. Gdy wymienisz je na nowe, zmniejszysz straty nawet o połowę.

5. Ocieplenie budynku pozwala na ograniczenie nawet 20 % całkowitego zapotrzebowania budynku na ciepło.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Jak oszczędzać na ogrzewaniu? – kolejne porady …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.