Ulgi podatkowe 2009 – ulga za składkę zdrowotną


Ulgi podatkowe

Jeżeli jesteś osobą, która zatrudniona jest na etacie, to możesz sobie odliczyć od podatku 7,75 % swojej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to możesz dokonać odliczeń w zasadzie bez ograniczeń.

Osoby, które pracują na etacie, maja ze swojego wynagrodzenia za pracę potrącane 9 % z tytułu składki zdrowotnej. Pracodawca w PIT – 11 (który dostarczy na początku 2010 r.) wpiszę 7,75 % (takie są przepisy) i tyle, co zostanie wyliczone przez Twojego pracodawcę można odliczyć sobie od podatku.

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą opłacać składkę zdrowotną w dowolnej wysokości. Nie może to być jednak mniej niż 224,24 zł za każdy miesiąc. Osoby, które płaciły minimalną składkę zdrowotną, będą mogły odpisać od podatku po 193,09 zł za każdy miesiąc. Gdy składka była wyższa, to oczywiście można odliczyć odpowiednio więcej.

Zasad ta nie dotyczy osób, które podjęły działalność po raz pierwszy, powodem jest, ze mają one mniejszą składkę zdrowotną przez pierwsze dwa lata działania firmy.

Jeżeli pracujesz na etacie, to po nowym roku otrzymasz od swojego pracodawcy PIT, w którym będzie obliczona składką zdrowotna. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą muszą zebrać dowody opłat składki zdrowotnej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.