Ulgi podatkowe 2009 – ulga za składkę zdrowotną ..


Jeżeli jesteś osobą, która zatrudniona jest na etacie, to możesz sobie odliczyć od podatku 7,75 % swojej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to możesz dokonać odliczeń w zasadzie bez ograniczeń.

Osoby, które pracują na etacie, maja ze swojego wynagrodzenia za pracę potrącane 9 % z tytułu składki zdrowotnej. Pracodawca w PIT – 11 (który dostarczy na początku 2010 r.) wpiszę 7,75 % (takie są przepisy) i tyle, co zostanie wyliczone przez Twojego pracodawcę można odliczyć sobie od podatku.

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą opłacać składkę zdrowotną w dowolnej wysokosci. Nie może to być jednak mniej niż 224,24 zł za każdy miesiąc. Osoby, które płaciły minimalną składkę zdrowotną, będą mogły odpisać od podatku po 193,09 zł za każdy miesiąc. Gdy składka była wyższa, to oczywiście można odliczyć odpowiednio więcej.

Zasad ta nie dotyczy osób, które podjęły działalność po raz pierwszy, powodem jest, ze mają one mniejszą składkę zdrowotną przez pierwsze dwa lata działania firmy.

Jeżeli pracujesz na etacie, to po nowym roku otrzymasz od swojego pracodawcy PIT, w którym będzie obliczona składką zdrowotna. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą muszą zebrać dowody opłat składki zdrowotnej..

Jak skutecznie zadbać o budżet domowy i finanse osobiste oraz jak mądrze wydawać pieniądze w czasie kryzysu…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s