Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza


Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Spadkobierca może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, gdy spełni stosunkowo proste warunki.

Trzeba w ciągu sześciu miesięcy od momentu, gdy otrzymania informacji o prawie do spadku, złożyć odpowiednie oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza (oznacza to, że spadkobierca przyjmie długi spadkowe tylko do wysokości spadku). takie oświadczenie składa się w sądzie rejonowym w miejscu zamieszkania lub pobytu, można tez złożyć u notariusza.

Gdy spadkobierca będzie chciał załatwić sprawę w sądzie, to należy złożyć wniosek o przyjęcie takiego oświadczenia, a sąd wyznaczy posiedzenie i podczas niego spadkobierca złoży oświadczenie.

Wniosek powinien zawierać dane spadkobiercy i oświadczenie, ze spadek po zmarłym w określonym dniu spadkobierca przyjmuje z dobrodziejstwem inwentarza. Należy dołączyć jako dowód akt zgonu spadkodawcy. Wniosek powinien także zawierać informacje o wszystkich spadkobiercach, ich miejsca zamieszkania i stopień pokrewieństwa. Spadkobierca musi także wnieść opłatę w wysokości około 50 zł.

Jest to najbezpieczniejsza forma przyjęcia spadku, polecana przez samych adwokatów. Spadkobierca decydując się na taką formę przyjęcia spadku, w sytuacji, gdy odziedziczy długi, to jego odpowiedzialność za nie zostanie ograniczona do wartości spadku. A wiec najgorszy scenariusz to niedołożenie do interesu,a gdy wszystko pójdzie po myśli spadkobiercy to jeszcze na tym zyska.

Prawo spadkowe Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma?

Pewnie znasz to powiedzenie: „Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności”.

Tymczasem każdego z nas prędzej czy później czeka bliższe spotkanie z prawem i znajomość prawa BARDZO się wówczas przydaje. Co takiego mam na myśli? Oczywiście chodzi o sprawę spadkową.

Prawo spadkowe dotyczy każdego człowieka. Gdy umierają rodzice – trzeba uregulować po nich sprawy majątkowe. Gdy chcemy rozporządzić własnym majątkiem na przyszłość – spisujemy testament. Problem w tym, że nieznajomość prawa może sprawić, że… prawo obróci się przeciwko Tobie.

3 pytania testowe – sprawdź swoją znajomość prawa

Nie wiem, czy jesteś tego świadomy, dlatego mam do Ciebie 3 pytania:

  • Czy wiesz, że brak Twojej reakcji na wieść o śmierci bliskiej osoby może sprawić, że nabędziesz spadek ze wszystkimi jej długami?
  • Czy wiesz, że Twoje prawo do zachowku może się przedawnić?
  • Czy wiesz, że może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić podatek od spadku, choć mógłbyś go nie płacić W OGÓLE?

To tylko kilka pytań, na które MUSISZ znać odpowiedź, jeśli czeka Cię nabycie spadku.

Wiadomo, że przepisy naszego polskiego prawa nie są łatwe, i dlatego właśnie wydano poradnik poświęcony prawu spadkowemu, który w przystępny sposób wyjaśnia zawiłości prawa związane ze spadkiem, testamentem czy zachowkiem.

Jeżeli chcesz SAMODZIELNIE uporządkować swoje sprawy spadkowe albo swojej rodziny – teraz w prosty sposób i w jednym miejscu dowiesz się, jak to zrobić. Po prostu kliknij tutaj»

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s