Jak oszczędzać pieniądze …cz.7


Jak oszczędzać pieniądze?

Wiele osób nie zdaje się sobie sprawy, że korzystanie z lodówki to też sztuka. Robiąc to w przemyślany sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Kupując nową lodówkę warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Najlepiej wybrać lodówkę, która zużywa najmniej energii. Jeżeli chodzi o oszczędność energii, to najlepsza będzie lodówka klasy A  ++, lodówki tej klasy zużywają aż 45 % mniej energii niż lodówki klasy A.

Bez względu na klasę posiadanej lodówki, można w znaczący sposób ograniczyć zużycie energii, wprowadzając kilka prostych i sprawdzonych sposobów…

1. Nie otwieraj zbyt często drzwi chłodziarki, a jak już otwierasz, to staraj się robić to na krótko, ponieważ ciepłe powietrze, które dostaje się do środka, musi być ponownie schłodzone, aby wewnątrz lodówki znowu była odpowiednio niska temperatura. Wskutek zwiększenia się poziomu wilgotności, powstaje szron, lodówka pobiera więcej energii, a także dochodzi do skrócenia czasu, w którym będzie ona pracować prawidłowo.

2. Chłodziarkę ustaw na temperaturę 4 do 5 stopni C, a w zamrażalce ustaw temperaturę -18 stopni C, czyli na optymalną temperaturę przechowywania żywności. W ten sposób obniżysz koszty energii. Warto pamiętać o tym, żeby temperatura niebyła też zbyt niska, różnica jednego stopnia, to wzrost zużycia energii aż o 6-8 %.

3. Lodówkę i zamrażarkę starajmy się mieć zawsze pełne, im więcej żywności, tym łatwiej utrzymuje się stała temperatura, gdy otwieramy drzwi.

4. Należy pamiętać o regularnym rozmrażaniu, już 5 mm warstwa szronu zwiększa zużycie energii o 30 %. Gdy mamy zamiar kupić nową lodówkę, to warto pomyśleć o takiej z funkcją Frost Free, wtedy możemy zapomnieć o rozmrażaniu.

5. Nie wkładaj do lodówki ciepłej żywności, ponieważ będzie to powodem wzrostu temperatury w środku. Dobrym rozwiązaniem jest rozmrażanie mrożonek w komorze chłodziarki. W ten sposób otrzyma ona dodatkowa porcje chłodnego powietrza.

6. Kupując lodówkę, wybierz taką, która ma alarm sygnalizujący wzrost temperatury, a także mechanizm automatycznego domykania drzwi. Dzięki temu urządzenie będzie zabezpieczone przed niepotrzebnym zużyciem energii, a żywność przez zepsuciem.

7. Lodówka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym oraz w pobliżu grzejników lub piekarników.

8. Pamiętaj o natychmiastowej wymianie uszczelek w drzwiach,gdy zaistnieje taka potrzeba.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.