Jak oszczędzać na ogrzewaniu?


Zmniejszenie kosztów ogrzewania

Ogrzewanie domu/mieszkania to bardzo ważna rzecz, każdy z nas chce mieszkać w dobrze ogrzanym domu/mieszkaniu. Jednak ciepło kosztuje i to sporo, ale są proste sposoby, które po zastosowaniu pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania, dzięki czemu nasz portfel na tym tak bardzo nie ucierpi..

1. Bardzo ważne jest rozsądne korzystanie z pieca lub kotła :

  • warto zainstalować programowalny termostat, dzięki temu urządzeniu nasz piec/kocioł nie będzie produkował ciepła, gdy będziemy w pracy lub będziemy spać,
  • pamiętaj o czyszczeniu filtra w kotle co trzy miesiące, a nawet można to robić częściej  (gdy w domu jest zwierze, które traci dużo sierści),
  • z urządzeniem postępuj zgodnie z instrukcja obsługi (szczególnie chodzi o przegląd, naprawy i konserwacje).

2. Zadbaj o dobrą izolacje domu :

  • nieużywane pomieszczenia powinny być szczelnie zamknięte,
  • pamiętaj o sprawdzeniu szczelności okien i drzwi, ich szczelność najłatwiej sprawdzisz trzymając zapalona świeczkę obok ramy i patrząc, czy płomień świeczki wygina się w którąś stronę, jeżeli tak, to oznacza to, że powietrze przepływa do lub z pomieszczenia, a więc jest nieszczelność,
  • jeżeli masz jeszcze stare, nieszczelne okna (zwłaszcza te z pojedynczą szybą), to zmień je na nowe, nowoczesne,
  • warto powiesić w oknach ciężkie firany, w nocy je zasłaniaj, a w dzień odsłaniaj, wtedy słońce ogrzeje wnętrze pomieszczenia,
  • gdy w piwnicy nigdy nie otwierasz okien, to lepiej jest zastąpić je szybą wprawiona na stałe, trzyma ona więcej ciepła niż okno. Nie trzeba usuwać wszystkich  okien, można dwa zostawić, przydadzą się, gdy pojawi się konieczność wywietrzenia piwnicy..

3. Ciepło można „ponownie” wykorzystać..

Jeżeli w wannie lub garnkach masz gorącą wodę, to nie wylewaj jej od razu, niech odda najpierw ciepło do otoczenia. Wylewając gorącą wodę od razu do ścieku marnujesz ciepło.

W nocy możesz obniżyć temperaturę w domu/mieszkaniu, gdy przykryjesz się grubym kocem lub gdy skorzystasz z koca elektrycznego.

W bojlerze warto ustawić termostat na niższą temperaturę.

Jeżeli do ogrzewania wody używasz bojlera, to zastanów się nad jego zmianą na podgrzewacz przepływowy. Ogrzewa on wodę, gdy jest ona potrzebna i nie przechowuje jej, gdy jest rozgrzana, co zawsze powoduje straty.

Ciepło się ubieraj.

Gdy mieszkasz sam w domu/mieszkaniu, bardziej będzie Ci się opłacać, gdy ogrzejesz dom/mieszkanie do niższej temperatury (15-18 stopni C) i dogrzejesz miejsca, w których często przebywasz grzejnikiem elektryczny.

Do ochrony domu przed zimnem można wykorzystać żywopłot, a także inne podobne zasłony.

Mieszkanie w bloku lub kamienicy jest łatwiejsze do ogrzania niż wolnostojący dom. Wynika to z mniejszej powierzchni oddawania ciepła do otoczenia. Jeżeli jest to możliwe, warto wybrać mieszkanie, które ma możliwie mało ścian zewnętrznych.

Mądry dom, bogaty dom – Jak zmniejszyć rachunki nawet o 4800 zł rocznie, nie zmniejszając komfortu życia?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.