Jak oszczędzać wodę?


Oszczędzanie wody

Dużym obciążeniem dla budżetu domowego jest cieknący kran oraz nieszczelna instalacja wodna.  Jeżeli chcesz sprawdzić, czy wszystko z nią w porządku, odczytaj swój wodomierz przed korzystaniem z wody, a także co najmniej po godzinie nie korzystania z wody.

Jeżeli odczyt jest identyczny, to wtedy możesz spać spokojnie, Twoja Instalacja jest w porządku, jeśli nie to Twoja instalacja jest wadliwa i masz przeciek, a to już poważna strata pieniędzy…

Jak oszczędzać wodę?

1. Jeżeli myjesz zęby, golisz się,  to zawsze zakręcaj kran, jeżeli będziesz to robił przy odkręconym kranie możesz zużyć niepotrzebnie od 12 do 15 litrów wody.

2. Bierz prysznic, jest bardziej oszczędny od kąpieli w wannie, ponieważ trwa krócej, jest bardziej intensywny i wymaga mniejszej ilości wody. Kapiąc się wannie zużyjemy 200-250 litrów wody, pod prysznicem ok. 50-62,5 litra.

3. W toalecie nie spłukuj chusteczek, papieru, odpadów, czyli rzeczy, które powinny wylądować w koszu. Spłukując je w toalecie, tylko niepotrzebnie tracisz wodę, a to przecież kosztuje.

4. Pranie rób tylko wtedy, kiedy masz pełny wsad. Przy niepełnym wsadzie pralka pobierze tyle samo wody, co przy praniu z pełnym wsadem. Chyba, że nasza pralka ma program prania ekonomicznego.

5. Koniecznie napraw krany, jeżeli są nieszczelne. Kapanie z nieszczelnego kranu to ubytek 7 litrów wody w ciągu tylko jednego dnia.

6. Gdy korzystasz z prysznica, to zamontuj perlator, zadaniem tego urządzenia jest napowietrzenie wody, dzięki temu strumień będzie silniejszy mimo zużycia 1/3 wody. Warto także pod prysznicem zamontować baterię termostatyczną, nie będziesz musiał marnować wody na ustawienie odpowiedniej temperatury.

7. Bardzo korzystnie wpływa zamontowanie spłuczki dwuguzikowej, po „mniejszej potrzebie” zaoszczędzimy na spłukiwaniu.

8. Po załatwieniu „mniejszej potrzeby”, myjąc ręce włóż do umywalki miskę. Gdy umyjesz ręce wodę będziesz mógł zużyć do spłukania sedesu…

Mądry dom może zarobić dla Ciebie nawet 4800 zł rocznie

Jak zmniejszyć rachunki nawet o 4800 zł rocznie, nie zmniejszając komfortu życia?»

Miłego dnia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s