Jak oszczędzać energię?


Oszczędzanie energii

Kilka prostych sposobów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Wykorzystując te sposoby, można poważnie podreperować swój nadwątlony budżet domowy.

1.Jeżeli nie używasz urządzeń elektrycznych (światło, telewizor, komputer), to powinny być one wyłączone. Drukarka komputerowa, kopiarka zazwyczaj pobiera dużo energii.

2. W  komputerze warto ustawić automatyczne wyłączanie monitora po kilku minutach nieaktywności. Monitor LCD jest bardziej oszczędny w użyciu od zwykłego monitora CTR.

3. Sporo zaoszczędzisz używając energooszczędnych urządzeń. Wymieniając lodówkę na energooszczędną, możesz w ciągu tylko jednego roku zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o kilkaset-kilowatogodzin.  To już bardzo duża oszczędność.. Jeżeli wymienisz starą lodówkę czy klimatyzator (nawet jeżeli są to sprawne urządzenia), to będzie to trafne posunięcie ekologiczne oraz ekonomiczne.

4. Urządzenia, które mają być przez dłuższy czas nieużywane – warto odłączyć z kontaktu. Nawet, gdy są wyłączone pobierają niewielkie ilości energii, którą wykorzystują na świecenie kontrolek, wyświetlaczy, oczekiwanie na sygnał z pilota. Zasilacze prądu stałego (używane są w domowej elektronice), zużywają energię elektryczną nawet wtedy, gdy urządzenia, które są przez nie zasilane nie pobierają prądu.

5. Jednym z największych pożeraczy prądu w domu jest lodówka. Jeżeli chcesz zmniejszyć ilość energii elektrycznej, którą to urządzenie pobiera:

  • pamiętaj o czyszczeniu rurki skraplacza, aby mógł on sprawnie pracować,
  • nie otwieraj lodówki zbyt często, a czas jej otwarcia zmniejsz do minimum,
  • lodówka powinna być ustawiona z dla od kuchenki i innych źródeł ciepła,
  • napoje, potrawy, umieszczaj w lodówce pod przykryciem, zmniejszysz w ten sposób ilość wilgoci w powietrzu, które znajduje się w lodówce, jeżeli powietrze jest suche, to łatwiej je schłodzić.

Gdy gotujesz…

  • Palnik, lub fajerka powinna być wyłączona na chwilę przed skończeniem gotowania, ponieważ jeszcze przez chwilę będą oddawać ciepło, które pozwoli dokończyć gotowanie.
  • Garnki powinny być przykryte, w ten sposób zmniejszysz stratę ciepła.
  • Jeżeli masz taką możliwosć, to podgrzewaj jedzenie w kuchence mikrofalowej. Podgrzewanie wody, napojów w mikrofalówce jest zazwyczaj droższe od podgrzewania na kuchence.
  • Potrawy rozmrażaj przed gotowaniem w lodowce.
  • Nie otwieraj niepotrzebnie piekarnika podczas pieczenia.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.