Jak oszczędzać pieniądze …cz.5


Kosztowne nawyki

Chcesz umyć zęby. Idziesz do łazienki. Bierzesz szczoteczkę. Zwilżasz ją wodą. Nakładasz pastę i zaczynasz myć zęby. Trwa ono zalecane trzy minuty.

Ale czy o czymś nie zapomniałeś? Czy gdy myjesz zęby, zakręcasz kran? Jeżeli szum wody towarzyszy Ci podczas szorowania — policzymy, ile to kosztuje.

Przykład

Załóżmy, że nikt z domowników nie zakręca kranu podczas mycia zębów. Maksymalna prędkość wypływu wody z kranu wynosi 10–12 l/min. Załóżmy, że do mycia zębów kran odkręcany jest tylko częściowo. Wypływa z niego woda z prędkością 2 l/min.

Mycie zębów trwa 3 minuty. Wykonywane jest 2 razy dziennie. W rodzinie są 3 osoby. W sumie kran jest niepotrzebnie otwarty przez:

3 * 2 * 3 = 18 — minut dziennie.

W tym czasie wypływa:

18 min * 2 l/min = 36 l

Bez wody nie da się umyć. Jeżeli każdy naleje jej do kubka, to dziennie zostanie zużyte do mycia zębów:

6 * 0,25 l = 1,5 l

Zatem marnowane jest:

36 l – 1,5 l = 34,5 l

Przez cały rok wypłynie z kranu:

365 * 34,5 l = 12592,5 l — czyli 12,59 m3.

Załóżmy, że do mycia używamy wody składającej się połowie z wody ciepłej i w połowie z wody zimnej. Cena takiej mieszanki to:

(2,78 zł/m3 + 55 zł/m3) / 2 = 28,89 zł/m3

Za wodę, która w ciągu roku bezużytecznie wycieknie z kranu, trzeba będzie zapłacić:

12,59 m3 * 28,89 zł/m3 = 363,73 zł

A ilu jest w domu mężczyzn golących się na mokro? Czy do płukania maszynki używają małej miseczki napełnionej wodą, czy strumienia wody ciurkającej z kranu?

Korzystając z obliczeń wykonanych dla mycia zębów, możesz wykonać obliczenia „strat” przy goleniu.

Baterie termostatyczne

Woda, którą używamy do mycia, musi się składać z wody ciepłej i zimnej. W zależności od temperatury, którą chcemy uzyskać, musimy inaczej ustawić intensywność strumieni.

Na tym problemy się nie kończą. Woda zimna, która znajduje się w rurach wewnątrz budynku, jest nieco podgrzana. Woda, która dopiero napłynie z sieci lub studni, ma temperaturę około 10oC. Temperatura mieszanki ciepłej i zimnej wody, którą ustawimy po otworzeniu kranu będzie spadała. Woda gorąca, która znajduje się w rurach wewnątrz budynku, jest nieco schłodzona. Woda, która dopiero napłynie z sieci lub kotła, ma temperaturę wyższą. Temperatura mieszanki ciepłej i zimnej wody będzie rosła. Niestety napływ wody chłodniejszej i cieplejszej nie bilansują się. W efekcie temperaturę wody musimy ustawiać kilka razy. W tym czasie woda leci.

Baterie termostatyczne pozwalają na ustawienie żądanej temperatury wody. Następnie możemy zająć się myciem, a bateria będzie tak regulowała dopływ wody ciepłej i zimnej, aby temperatura mieszanki wyciekającej z kranu nie była wyższa od zadanej.

W przypadku baterii zwykłej ustawienie optymalnej temperatury wody zajmuje kilkanaście, a nierzadko nawet kilkadziesiąt sekund. Zużywana w tym czasie woda jest marnowana. Przy baterii termostatycznej woda o optymalnej temperaturze wypływa już po 3–4 sekundach. Straty wody są zatem nieporównywalnie mniejsze.

Przykład

Załóżmy, że chcemy korzystać ze strumienia o prędkości wypływu 7 l/min. Z kranu wycieka równa ilość wody ciepłej i zimnej. Cena takiej mieszanki to:

(2,78 zł/m3 + 55 zł/m3) / 2 = 28,89 zł/m3

Załóżmy, że w domu są trzy osoby. Każda korzysta z wody o odpowiednio ustawionej temperaturze sześć razy dziennie (trzy razy myje dłonie przez posiłkami, raz po przyjściu do domu i dwa razy przy toalecie porannej i wieczornej). Daje to w sumie 18 ustawień temperatury wody.

Załóżmy, że dzięki baterii termostatycznej uda się skrócić czas poboru wody o 30 sekund. Da to oszczędność 3,5 l wody. W ciągu całego dnia zaoszczędzone zostaną:

18 * 3,5 l = 63 l

W skali roku będzie to oszczędność wynosząca:

365 * 63 l = 22 995 l

— czyli niemal 23 m3.

Taka ilość pobranej wody będzie kosztowała:

28,89 zł/m3 * 23 m3 = 664,47 zł

Aby wyeliminować wypływ wody używanej do mycia, baterie takie powinny być zainstalowane w łazience przy umywalce i przy natrysku. W stosunku do baterii zwykłych są one droższe o około 200 zł. Dwie baterie będą więc kosztowały dodatkowo 400 zł.

Z powyższego rachunku widać, że inwestycja zwrócić się w czasie nieco ponad 7 miesięcy. Będzie on jeszcze krótszy, gdy uwzględnimy koszty wywozu szamba.

Pompa cyrkulacyjna c.w.u

Pompa cyrkulacyjna powoduje, że ciepła woda będzie krążyła w instalacji, a nie stała w rurach i stygła. Gdy odkręcisz kran, nie będziesz musiał czekać, aż zleci zimna woda nagromadzona w rurach. Ciepła woda zacznie lecieć prawie natychmiast.

Przykład

Załóżmy, że instalacja wykonana jest z rur o średnicy 0,5″. Załóżmy, że rury biegnące od źródła ciepłej wody (licznika lub kotła) mają długość 3 m. Mieści się w nich 0,00049 m3.

Załóżmy, że rury te prowadzą do łazienki. Pobierana jest w niej woda 6 razy dziennie. W ciągu roku spuszczone zostanie:

6 * 365 *0,00049 m3 = 3,2 m3

Ile kosztuje zmarnowana woda? Wodę trzeba pobrać z wodociągu.

Przyjmijmy, że woda zimna kosztuje 2,78 zł/m3.

Poniesiemy koszty wywozu szamba. Przyjmijmy, że kosztuje ono 20,84 zł/m3.

W skali roku za pobranie i wylanie 3,2 m3 wody zapłacimy:

(2,78 zł/m3 + 20,84 zł/m3) * 3,2 m3 = 75,58 zł

Policzmy, czy opłacalne jest zainstalowanie pompy cyrkulacyjnej.

Pompa zasilana jest prądem. Ma ona moc 20 W.

Przez dobę zużyje prawie 0,5 kWh. W ciągu roku będzie to 182,5 kWh.

Załóżmy, że korzystamy z taryfy G12. Wówczas za godziny 10 godzin zapłacimy 0,32 zł/kWh. Za 14 godzin zapłacimy 0,60 zł/kWh.

Średni koszt energii w taryfie G12 wynosi:

(10 / 24) * 0,32 zł/kWh + (14 / 24) * 0,60 zł/kWh = = 0,42 * 0,32 zł/kWh + 0,58 *0,60 zł/kWh = 0,13 + 0,36 = = 0,49 zł/kWh

Za zużytą energię zapłacimy:

182,5 kWh * 0,49 zł/kWh = 89,43 zł

W praktyce pompa nie pracuje jednak z mocą maksymalną. Gdy już jest uruchomiona, na samo przetłaczanie wody w instalacji pobiera około 10 W. Zatem koszty zużytej energii wyniosą rocznie 44,72 zł.

W skali roku zaoszczędzimy na wodzie:

75,58 zł – 44,72 zł = 30,86 zł

Po trzech latach oszczędności będą wynosiły 93,58 zł.

Niestety koszty pompy obiegowej są wyższe. Wynoszą one około 300 złotych. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, że dzięki niej skróci się czas oczekiwania na ciepłą wodę, a pompa będzie działała kilkanaście lat — inwestycję możemy uznać za celową.

Jak można zaoszczędzić na wodzie i ściekach?

➢ Część wody masz za darmo! Zbieraj deszczówkę lub wodę z drenażu opaskowego domu. Używaj jej do podlewania ogrodu.

➢ Zmywarkę lub pralkę włączaj wówczas, gdy są całkowicie napełnione. Jedno mycie lub pranie we w pełni załadowanym urządzeniu pochłania mniej wody niż dwa w częściowo załadowanych urządzeniach.

➢ Zainstaluj taki zbiornik na szambo, aby trzeba go było opróżniać jak najrzadziej — cena za wywóz 1 m3 nieczystości płynnych jest tym niższa, im większy samochód po nie przyjedzie.

Autor : Witold Wrotek

Jeżeli potrzebujesz jeszcze więcej konkretów lub zastanawiasz się, jak to wszystko osiągnąć, czy w ogóle jest to realne, to koniecznie przeczytaj pełną wersję tej publikacji, samodzielnie policz, ile możesz zaoszczędzić i… zrób to! – Mądry dom, bogaty dom

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.