Jak oszczędzać pieniądze …cz.4


Stare przysłowie mówi, że kropla drąży skałę. W dobie rachunków za wodę można dodać — i kieszeń lokatora.

Cieknący kran

Czy w Twoim domu cieknie kran? Dopiero co był naprawiany i znów z niego sączy się woda? Nie pomaga silniejsze dokręcenie zaworu? Woda kapie. Jeżeli pod kran podłoży się gąbkę, to dźwięku kropel nie słychać. Hm… tylko czy jest to rozwiązanie słuszne? Czy zastanawiałeś się, ile kosztuje woda, która kapie z kranu?

Przykład

Kropla wody ma objętość około 0,2 ml. To bardzo mało. Jeżeli z cieknącego kranu kropla kapie 20 razy na minutę, to przez minutę uzbiera się:

20 * 0,2 ml = 4 ml

W ciągu godziny wypłynie:

60 * 4 ml = 240 ml

To już prawie ćwierć litra. Przez dobę z nieszczelnego kranu wykapie:

24 * 0,24 l = 5,76 l.

Przez miesiąc z kranu wycieknie:

30 * 5,76 l = 172,8 l

Przyjmijmy, że woda zimna kosztuje 2,78 zł/m3. Woda, która wykapie z nieszczelnego kranu, będzie kosztowała:

2,78 zł/m3 * 0,1728 m3 = 0,48 zł

Rocznie będzie to już 5,76 zł.

Inna sytuacja będzie w przypadku wody ciepłej. Przyjmijmy, że ma ona cenę 55 zł/m3. Woda, która wykapie z nieszczelnego kranu w ciągu miesiąca, będzie kosztowała:

55 zł/m3 * 0,1728 m3 = 9,50 zł

Rocznie woda ciepła, która wycieknie z nieszczelnego kranu, będzie kosztowała 114 zł.

Prysznic zamiast kąpieli

Ile trwa wzięcie prysznica? W moim przypadku jest to kilka minut.

Ile czasu trwa napuszczenie wody do wanny? Zdecydowanie dłużej niż wzięcie prysznica!

Jaka jest różnica w zużyciu wody przy braniu prysznica i pławieniu się w wannie?

Przykład

Zużycie wody w przeciętnej wannie napełnionej do 2/3 wynosi 70–90 l. Przyjmijmy średnią 80 litrów. Podczas 5-minutowej kąpieli pod prysznicem zużywa się 25–40 l. Przyjmijmy średnią 33 litry. Załóżmy, że do mycia używamy wody składającej się połowie z wody ciepłej i w połowie z wody zimnej.

Cena takiej mieszanki to:

(2,78 zł/m3 + 55 zł/m3) / 2 = 28,89 zł/m3

Załóżmy, że w rodzinie są 3 osoby. Kąpią się one w wannie codziennie. Zatem zużyte zostanie:

3 * 80 l = 240 l

W ciągu miesiąca będzie to:

30 * 240 l = 7200 l

Przez rok na codzienne kąpiele w wannie zużyte zostanie:

365 * 240 l = 87 600 l = 87,6 m3

Koszt zużytej na ten cel wody i odprowadzonych ścieków będzie wynosił:

87,6 m3 * 28,89 zł/m3 = 2530,76 zł.

Codzienne branie prysznica przez 3 osoby będzie kosztowało:

(33 / 80) * 2530,76 zł = 1043,63 zł

Można w ten sposób zaoszczędzić:

2530,76 zł – 1043,63 zł = 1487,13 zł

Aby zamontować w domu prysznic (brodzik, natrysk, kabinę), potrzeba około 3000 zł. Zatem inwestycja zwróci się po nieco ponad dwóch latach.

Prysznic to oszczędność miejsca, czasu i wody. Wanna to wygoda i relaks, ale też większe koszty.

Darmowe bąbelki

Czy zdarza Ci się odkręcać kran tak, że woda wypływa z niego pełnym strumieniem? Na przykład możesz tak robić w kuchni. Masz brudne dłonie. Chcesz je umyć i otwierasz kran wierzchem dłoni. Taki manewr jest nieprecyzyjny. Naciskasz, naciskasz, woda nie płynie. Wreszcie — buch! Płynie pełnym strumieniem. Milusińscy też często odkręcają wodę tak, że płynie jej tyle, ile tylko może wypłynąć przez wylewkę. Ile wody może w ten sposób się marnować?

Przykład

Średnio jedna osoba zużywa 160 l wody dziennie. W rodzinie 3-osobowej zużywane jest 480 l wody dziennie. W skali roku jest to:

365 * 480 l = 175200 l = 175,2 m3

Jeżeli 33% tej objętości będzie stanowiła woda ciepła, a 67% zimna, to za 175,2 m3 zużytej wody trzeba będzie zapłacić:

0,33 * 175,2 m3 * 55 zł/m3 + 0,67 * 175,2 m3 * 2,78 zł/m3 = = 3179,88 zł + 326,33 zł = 3506,21 zł

W zmniejszeniu tej kwoty pomocny jest perlator — sitko o drobnych oczkach, który mocuje się na końcu wylewki. Powoduje on ograniczenie i napowietrzenie strumienia wody. Strumień ma optycznie tę samą szerokość jak bez perlatora, ale wypływ wody maleje o 30%. Przyjmijmy, że 1/4 z zużywanej wody wypływa przez baterię.

Zainstalowanie perlatora da oszczędność:

0,25 * 30% = 7,5%

W przeliczeniu na koszty da to oszczędność:

3506,21 zł * 7,5% = 262,97 zł/rok

Cena perlatora wynosi około 10 zł. Jeżeli w domu znajduje się sześć baterii, to ich wyposażenie w perlatory będzie kosztowało 60 zł. Inwestycja zwróci się w nieco ponad 4 miesiące.

Autor : Witold Wrotek

Jeżeli potrzebujesz jeszcze więcej konkretów lub zastanawiasz się, jak to wszystko osiągnąć, czy w ogóle jest to realne, to koniecznie przeczytaj pełną wersję tej publikacji, samodzielnie policz, ile możesz zaoszczędzić i… zrób to! Mądry dom, bogaty dom

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s