Jak oszczędzać pieniądze – karta kredytowa


Karta kredytowa

Największą zaletą karty kredytowej jest to, że nawet nie mając pieniędzy na koncie, możemy zrobić zakupy, ale zawsze kiedy z niej korzystamy, to zaciągamy dług w banku…

Dług nie musi być od razu spłacony (jak to jest w przypadku debetu), jednak warto zrobić to jak najszybciej. Ociąganie, sporo będzie nas kosztować i dotkliwie dotknie nasz portfel i budżet domowy…

Okres bezodsetkowy

Każda karta kredytowa ma tzw. okres bezodsetkowy (najczęściej 50-60 dni). Polega on na tym, że spłacając dług w tym okresie, bank nie nalicza klientowi odsetek, tak więc będzie to darmowa pożyczka. Bank zacznie naliczać odsetki, gdy termin okresu bezodsetkowego minie.

Jednak okres bezodsetkowy jest krótszy niż podaje bank. Można go dosyć łatwo obliczyć.

Jeżeli na swojej karcie klient ma 55 dni darmowego kredytu, a w banku okres rozliczeniowy zaczyna się:

Pierwszego dnia miesiąca (początek okresu rozliczeniowego ustalany jest, gdy klient podpisuje umowę i może to być inny dzień). Wtedy na te 55 dni składa się: 30 dni na dokonanie transakcji i 25 dodatkowych dni, które są przeznaczone na spłatę kredytu.

W praktyce oznacza to, że robiąc zakupy 30. dnia miesiąca, klient banku będzie miał na oddanie długu tylko 25 dni. 55 dni na spłatę kredytu klient banku ma tylko wtedy, gdy dokona transakcji w pierwszym dniu miesiąca.

W okresie bezodsetkowym klient banku nie musi spłacać całego długu. Umowa z bankiem zobowiązuje do spłaty tylko jego części (tzw. spłata minimalna). Najczęściej jest to 5-10 % całego zadłużenia. Gdy klient banku nie dokona tej spłaty na czas ( do końca okresu rozliczeniowego), wtedy bank naliczy mu opłatę karną (najczęściej jest to kilkadziesiąt złotych).

Odsetki

Karta kredytowa jest bardzo droga. Obecnie oprocentowanie wynosi do 20 % w skali roku (jest to górna granica ustalona przez NBP). Nie jest to tani kredyt, dlatego trzeba z niego korzystać jak najkrócej i jak najrzadziej. Gdy chcemy pożyczyć pieniądze na dłuższy czas, to o wiele bezpieczniejszy i tańszy jest kredyt gotówkowy.

Bankomaty

Zupełnie nieopłacalne jest wypłacanie pieniędzy z karty kredytowej w bankomacie. Bank nalicza wtedy odsetki już od chwili pobrania gotówki (nie ma tutaj zastosowania okres bezodsetkowy). Kredyt od razu bardzo dużo kosztuje. Za każdą wypłatę z bankomatu pobierana jest także prowizja.

Limit kredytowy

Jeżeli masz duże miesięczne dochody, to Twój limit kredytowy także będzie duży. Jednak trzeba być bardzo ostrożnym ! Ponieważ może to być zachętą to robienia dużych zakupów, a to spowoduje, ze Twój dług będzie wzrastał z każdym miesiącem, a spłacić go będzie coraz trudniej.

Miłego dnia 😉

Reklamy

2 myśli na temat “Jak oszczędzać pieniądze – karta kredytowa

  1. Jak to oprocentowanie karty kredytowej nie może być wyższe niż 20% ? Ja mam kartę w mBanku i mam na 21%. Czy mBank przegina w takim razie ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.