Jak oszczędzać pieniądze – karta bankomatowa ..


Jak oszczędzać pieniądze?

Karta bankomatowa nie jest tak groźna w używaniu dla naszego portfela jak karta kredytowa, ale także powinno się jej używać z głową.

Niebezpieczeństwo kryję się za brakiem czujności podczas zakupów, bo posługując się „pieniądzem plastikowym”  często tracimy rachubę, to nie gotówka, gdzie widzimy ile wydajemy, dlatego trzeba uważać, bo może to być zabójcze dla naszego budżetu domowego.

Używanie karty bankomatowej

Banki wydając kartę bankomatową nie pobierają żadnej opłaty, ale korzystanie z niej już może nas kosztować. Opłata za korzystanie może być wliczona w miesięczne koszty prowadzenia konta, może też być naliczona osobno. Koszt to przeważnie kilka złotych miesięcznie.

W niektórych bankach nie pobiera się opłaty za korzystanie z karty bankomatowej, jeżeli klient banku dokona w ciągu miesiąca kartą zakupów na ustaloną kwotę lub dokona nią określoną ilość transakcji. Tak wiec decydując się na konto warto zwrócić uwagę na minimalne koszty utrzymania karty.

Bankomaty

Zakupy kartą w sklepie nie są obciążone żadną prowizją, inaczej gdy wypłacasz pieniądze z bankomatu…

Z reguły prowizja nie jest pobierana, gdy korzystamy z bankomatów swojego banku lub z sieci, z którą bank ma podpisaną umowę.

Gdy pieniądze są wypłacane z bankomatu innego banku, to wtedy trzeba się liczyć z dosyć wysoka prowizją. Wysokość tej prowizji zależy od banku i zwykle jest to 2-4 % wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż np. 5-6 zł.

Debet

Debet (krótkoterminowa pożyczka pewnej kwoty, która jest mniejsza niż wpływy na koncie osobistym). Jeżeli chcemy korzystać z tej formy pożyczki, należy zwrócić się do banku z odpowiednim wnioskiem. Gdy nasze wpływy są regularne, to debet zostanie przyznany praktycznie od ręki i będzie można z niego korzystać płacąc kartą.

Jest to bardzo wygodna, ale zarazem dosyć droga forma uzyskania dodatkowej gotówki. Korzystając z niej trzeba pamiętać o bezzwłocznym spłaceniu długu ( zwykle mamy na to miesiąc).

Oprocentowanie debetu wynosi nawet 20 % i jest liczone za każdy dzień. Tak więc korzystanie z debetu co miesiąc to poważny uszczerbek dla naszego budżetu domowego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.