Jak spisać testament?


Spisanie testamentu

Osoba, która chce mieć pewność, do kogo trafi jej majątek, po śmierci, powinna sporządzić testament.

Testament może sporządzić każda osoba, która jest pełnoletnia i nie jest ubezwłasnowolniona. Do dziedziczenia można powołać każdą osobę (może to też być nienarodzone dziecko) lub instytucje (może to być np. fundacja). Można powołać jednego lub kilku spadkobierców.

Najważniejsze rozrządzenia testamentowe

Gdy do spadku chcemy powołać kilka osób..

Należy wtedy zapisać spadek w częściach ułamkowych (np. wujowi 1/2, siostrze 1/4, synowi 1/4 spadku). Gdy tego nie zrobimy (nie ustalimy części ułamkowych), to spadek będzie dziedziczony przez te osoby w częściach równych.

Do spadku powołujemy dalszego spadkobiercę ..

Do spadku można powołać także dalszego spadkobiercę, na wypadek, gdyby osoba, która została do niego powołana pierwotnie go odrzuciła lub nie mogła dziedziczyć (np. zmarła) – to tzw. podstawienie.

Piszemy wtedy, że do spadku powołuje …… a gdyby on/ona nie mogli dziedziczyć, to  powołuje do spadku …..

Chcemy spadkobiercę do czegoś zobowiązać …

Możemy też spadkobiercę  zobowiązać spadkobiercę do jakiegoś świadczenia majątkowego wobec innej osoby (tzw. zapis).

Np. : zobowiązuje spadkobiercę testamentowego ……., do przeniesienia na rzecz ………. prawa własności mieszkania przy ulicy ……….

Chcemy by spadkobierca wykonał polecenie ….

Możemy też w testamencie nałożyć na spadkobiercę obowiązek określonego postępowania.

Np. polecam swojemu synowi, by pogodził się ze swoim wujem …….

Wydziedziczenie

W tym przypadku  możemy w testamencie pozbawić zachowku dzieci, małżonka lub rodziców. Musimy to także uzasadnić. A więc krótko opisujemy negatywne zachowania osoby, którą chcemy wydziedziczyć.

Np. wydziedziczam mojego syna, który nadużywa alkoholu, nie pracuje i nigdy się mną nie interesował.

Jak napisać testament ?

Miejsce i data spisania testamentu

W prawym górnym rogu kartki piszemy nazwę miejscowości i datę spisania testamentu. Należy pamiętać, że barak daty może być powodem jego unieważnienia.

Samodzielnie, pismem ręcznym ..

Samodzielnie sporządzony testament,musi być cały napisany pismem ręcznym. Należy pamiętać, że testament będzie nieważny, jeżeli zamiast nas napisze go ktoś inny. Będzie też nieważny, gdy spiszemy go na komputerze. Testament zaczynamy od nagłówka „testament. Podajemy imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia. Potem piszemy, kogo chcemy powołać do spadku i w jakich częściach.

Zapis w testamencie

Tutaj możemy dokonać zapisu na czyjąś rzecz, będzie to oznaczać, ze ta osoba, chociaż nie będzie naszym  spadkobierca, to dostanie po nas jakąś rzecz (obraz, meble, jakąś biżuterię).

Wydziedziczenie spadkobiercy

Musimy pamiętać, że wydziedziczenia spadkobiercy ustawowego (syna, córki, męża) można dokonać tylko w testamencie. A więc, gdy chcemy to zrobić, to konieczne będzie spisanie testamentu i podanie w nim przyczyn wydziedziczenia.

Podpis

Na końcu testamentu podpisujemy się pełnym imieniem (imionami) i nazwiskiem. Nie można podpisywać się parafą ani pieczątką !

Podstawa prawna : art 927 oraz 941 -10008 K.c.

Prawo spadkowe Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma?

Pewnie znasz to powiedzenie: „Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności”.

Tymczasem każdego z nas prędzej czy później czeka bliższe spotkanie z prawem i znajomość prawa BARDZO się wówczas przydaje. Co takiego mam na myśli? Oczywiście chodzi o sprawę spadkową.

Prawo spadkowe dotyczy każdego człowieka. Gdy umierają rodzice – trzeba uregulować po nich sprawy majątkowe. Gdy chcemy rozporządzić własnym majątkiem na przyszłość – spisujemy testament. Problem w tym, że nieznajomość prawa może sprawić, że… prawo obróci się przeciwko Tobie.

3 pytania testowe – sprawdź swoją znajomość prawa

Nie wiem, czy jesteś tego świadomy, dlatego mam do Ciebie 3 pytania:

  • Czy wiesz, że brak Twojej reakcji na wieść o śmierci bliskiej osoby może sprawić, że nabędziesz spadek ze wszystkimi jej długami?
  • Czy wiesz, że Twoje prawo do zachowku może się przedawnić?
  • Czy wiesz, że może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić podatek od spadku, choć mógłbyś go nie płacić W OGÓLE?

To tylko kilka pytań, na które MUSISZ znać odpowiedź, jeśli czeka Cię nabycie spadku.

Wiadomo, że przepisy naszego polskiego prawa nie są łatwe, i dlatego właśnie wydano poradnik poświęcony prawu spadkowemu, który w przystępny sposób wyjaśnia zawiłości prawa związane ze spadkiem, testamentem czy zachowkiem.

Jeżeli chcesz SAMODZIELNIE uporządkować swoje sprawy spadkowe albo swojej rodziny – teraz w prosty sposób i w jednym miejscu dowiesz się, jak to zrobić. Po prostu kliknij tutaj»

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.